Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Ηρακλής 87-71: Επιστροφή στις νίκες

Λαύριο – Ηρακλής 87-71: Επιστροφή στις νίκες

Λαύριο

Το Λαύριο επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε του Ηρακλή με 87-71. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλο το ματς και έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κάρτερ, ο οποίος έκανε ότι ήθελε και τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας 31 πόντους!

To Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Μουράτου προηγήθηκε με 7-2. Ο Ηρακλής ισορρόπησε τον αγώνα και απάντησε με τον ίδιο τρόπο, φέρνοντας το ματς στα ίσια (9-9). Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους και με σερί 7-0 πήραν ξανά τα ηνία του σκορ (16-9). Η ομάδα του Σερέλη κράτησε το προβάδισμα της, αλλά ο Γηραιός δεν έδειχνε διατεθειμένος να τα παρατήσει (23-17).

Το Λαύριο «βομβάρδιζε» έξω από τη γραμμή του τριπόντου και δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν (29-22). Κακλαμανάκης και Κάρτερ οδηγούσαν τους γηπεδούχους επιθετικά, δίχως οι αντίπαλοι να μπορούν να τους φρενάρουν (35-29). Ο Ηρακλής έδειχνε μαχητικός και προσπαθούσε να μην χάσει την επαφή με το σκορ (40-36). Ο Κάρτερ, όμως, με ένα φανταστικό buzzer beater τρίποντο έκανε το 43-36, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Νίκου Περσίδη προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (51-39). O Hρακλής δεν μπόρεσε να μαζέψει την κατάσταση και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ 60-50. Η κυριαρχία του Λαυρίου συνεχίστηκε, αλλά οι φιλοξενούμενοι στα μέσα της τελευταίας περιόδου έκαναν την αντεπίθεση τους.

Με συνεχόμενα καλάθια ο Ηρακλής μάζεψε την κατάσταση και έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (74-65). Ο Κάρτερ, όμως, έβαλε τέλος στα όνειρα του Γηραιού για ανατροπή. Ο Αμερικανός σ΄εκείνο το σημείο σημείωσε 5 συνεχόμενους πόντους, έφτασε τους 29 και διαμόρφωσε το 79-65 2,30′ πριν το τέλος. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και τελικά το Λαύριο πανηγύρισε τη νίκη με 87-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-36, 60-50, 87-71
Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 31(6), Μουράτος 7(8ασ.), Ουίλιαμς, Κακλαμανάκης 11(6ριμπ.), Γερομιχαλός 8(1), Νικολαΐδης 12(4), Αμινού 4, Πιλάβιος, Φιλοξενίδης 3(1), Περσίδης 6(2), Φέργκιουσον 5(1), Βουλγαρόπουλος
Ηρακλής (Μέξας): Σταμάτης 2, Γκάρετ 11(8ριμπ.), Αγραβάνης 3(1), Κουζέλογλου 11(1), Ντάγκλας 12(2), Γούλντριτζ 6(2), Σκορδίλης 12(13ριμπ.), Τέιλορ 11(3), Πετανίδης, Παπαδάκης 3(1)

Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 95-67

«Διέλυσε» τον Απόλλωνα Πάτρας η Καρδίτσα «Πάρτι» έκανε η Καρδίτσα απέναντι στον υποβιβασμέ…