Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Άλμπα 75-66: Ασταμάτητοι οι Ρώσοι

Ζενίτ – Άλμπα 75-66: Ασταμάτητοι οι Ρώσοι

Ζενίτ τραυμαρισμοί

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε με 75-66 της Άλμπα Βερολίνου, πανηγυρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Ζενίτ – Άλμπα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, βρήκε απαντήσεις με τον Λόιντ όποτε η Άλμπα πλησίασε και πήρε την νίκη. Αυτή ήταν η 7η νίκη για την Ζενίτ (και τέταρτη συνεχόμενη), και πλέον είναι στο κυνήγι της πρώτης τετράδας της Ευρωλίγκας.

Η Άλμπα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 5-0 χάρη σε τρίποντο και δίποντο του Λο. Η Ζενίτ χρειάστηκε πάνω από δύο λεπτά για να σκοράρει, ωστόσο όταν έσπασε το ρόδι έτρεξε 8-0 σερί. Η ομάδα του Πασκουάλ κατάφερε να χτίσει διαφορά 8 πόντων με τους Φράνκαμπ και Κουζμίνσκας (20-12), με τον Τίμαν να διαμορφώνει το 20-14 του δεκαλέπτου με βολές.

Η Άλμπα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και μείωσε την διαφορά με έμμεσο τρίποντο του Λάμερς (22-21). Η Ζενίτ αντέδρασε με τους Λόιντ και Γκουντάιτις ανεβάζοντας την διαφορά στους 8 πόντους (31-23). Στα επόμενα λεπτά η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα, με τον Λόιντ να βάση την ομάδα του πάνω από το φράγμα των δέκα πόντων με το πρώτο του τρίποντο (39-28). Η Άλμπα μείωσε με τον Έρικσον, με τον Μπάρον να διαμορφώνει το 42-30 του ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη. Η Ζενίτ δεν μπορούσε να ξεφύγει μεν, ωστόσο διατηρούσε την διαφορά κοντά στους δέκα πόντους για αρκετά λεπτά. Η Άλμπα μείωσε στους 7 με τον Σμιθ (49-41), με τον Λόιντ να απαντάει άμεσα με τρίποντο (52-41). Η Άλμπα κατάφερε να τρέξει ένα σερί 8-0 προς το τέλος της περιόδου και μείωσε στους 6 πόντους (56-50). Ο Λόιντ απάντησε ξανά με τρίποντο διαμορφώνοντας το 59-50 του δεκαλέπτου.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο. Η Άλμπα μείωσε στους 8 με έμμεσο τρίποντο του Τίμαν (65-57), με τον Φράνκαμπ να σκοράρει για το 67-57. Η Άλμπα κατάφερε να πλησιάσει στους 7 πόντους με τρίποντο του Σίκμα και βολές του Έρικσον (69-62). Η Άλμπα δεν κατάφερε να γίνει πραγματικά απειλητική με το τελικό σκορ να είναι 75-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 42-30, 59-56, 75-66