Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπάγερν Μονάχου 77-74: Νίκη με ανατροπή

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπάγερν Μονάχου 77-74: Νίκη με ανατροπή

nikola milutinov cska moscow eb21 scaled

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 77-74. Η γερμανική ομάδα είχε τα ηνία του σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, αλλά στο φινάλε έχυσε την καρδάρα με το γάλα και γνώρισε την ήττα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κλάιμπερν.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (8-9). Ο Νταρούν Χίλιαρντ πήρε σιγά σιγά φόρα για την Μπάγερν Μονάχου και έκανε τη διαφορά. Ο παίκτης της γερμανικής ομάδας σημείωσε συνολικά 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και έδωσε τα ηνία στους Γερμανούς (18-24).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έβγαλε αντίδραση και με ένα γρήγορο 5-0 πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (23-24). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Χίλιαρντ συνέχισε τα όργια (18 πόντοι) και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή (27-36). Η Μπάγερν διατήρησε τα ηνία του σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 41-32 υπέρ της.

H «ρωσική αρκούδα» έδειξε σημάδια ζωής στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Χάκετ έριξε και πάλι τη διαφορά (45-49). H Mπάγερν Μονάχου προσπάθησε να αντισταθεί στους γηπεδούχους και κράτησε το προβάδισμα της. Οι Ρώσοι, όμως, έδειξαν να έχουν το μομέντουμ και με τη διαφορά στον 1 πόντο δεν είχε κριθεί τίποτα (56-57).

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έδειξε ότι είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει και 2,32′ πριν το φινάλε της αναμέτρησης έφερε το ματς στα ίσια (67-67). O Κλάιμπερν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο φινάλε, καθώς σημείωσε τους τελευταίους πόντους της ομάδας του και έδωσε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με 77-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 32-41, 56-57, 77-74
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 3(1), Μπόλομποϊ 5(1), Ούκοφ, Χάκετ 10, Βόιγκτμαν 12(1), Κλάιμπερν 17(3), Σενγκέλια 12(1), Μιλουτίνοφ, Φαρίντ, Γκριγκόνις 3(1), Κουρμπάνοφ 3(1), Σβεντ 12(2)
Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Μπαμπ 2, Τόμας 17(4), Ουόλντεν 3(1), Χάντερ 5(6ριμπ.), Γιαραμάζ 4, Λούτσιτς 6, Ομπστ, Ντέντοβιτς, Ρούμπιτ 9, Σίσκο, Χίλιαρντ 28(6)