Κεντρική Elite League Ψυχικό – Τρίτωνας 95-94: Συγκλονιστικό το φινάλε του αγώνα [vid]

Ψυχικό – Τρίτωνας 95-94: Συγκλονιστικό το φινάλε του αγώνα [vid]

Α2 Ανδρών

Συγκλονιστικό ήταν το τέλος του μεγάλου αγώνα Ψυχικό-Τρίτωνας. Το παιχνίδι που διεξήχθη για λογαριασμό της Α2 Ανδρών, είχε τελικό σκορ 95-94 και τα τελευταία του λεπτά ήταν συγκλονιστικά. Με αυτή της τη νίκη, η ομάδα των Βορείων Προαστίων, έχει 4 νίκες και 1 ήττα, όντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α2.

Όπως μαρτυρά το αποτέλεσμα, η ομάδα του κόουτς Ρεμεντέλα, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι σε ένα από τα φαβορί της κατηγορίας. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με σκορ 88-88, με τις δυο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση. Εκεί το Ψυχικό φάνηκε λίγο πιο ψύχραιμο στις τελικές προσπάθειες. Έτσι, κατάφερε να προηγηθεί λίγο πριν το τέλος με 95-91. Ο Τρίτων δεν κατάφερε κάτι παραπάνω από ένα τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Από την ομάδα των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Ιορδάνου με 25 πόντους, ενώ από 14 πέτυχαν οι Πολυτάρχου και Αθανασούλας. Από τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 23 πόντους. Ακόμα, 16 πόντους είχε ο Τσόχλας. Τέλος, για την ομάδα του κόουτς Μιχελάκου, από 14 πόντους πέτυχαν οι Μάντζαρης και Δημάκος.

Ψυχικό-Τρίτων 95-94 (81-81, 88-88)

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Καλογερόπουλος Φ.-Ασλανίδης (Μαύρος)

Δεκάλεπτα: 25-29, 42-45, 60-69, 81-81, α’ πρτ. 88-88,

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (2), Κουφόπουλος 8 (1), Παπανικολάου 12 (1), Πολυτάρχου 14 (1), Μαλέλης 12 (2), Αθανασούλας 14 (3), Μαρίνος, Ιορδάνου 25.

Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 13 (3), Θεοδώρου 5 (1), Οικονομόπουλος, Τσόχλας 16 (5), Μάντζαρης 14 (4), Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 23 (2), Μελισσαράτος 9, Δημάκος 14 (2).