Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-81: Έτσι πέφτουν τα κάστρα…

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-81: Έτσι πέφτουν τα κάστρα…

Τελικός Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν μετά από ένα συγκλονιστικό ματς με σκορ 81-76, με τον «αιώνιο» αντίπαλο να δείχνει πιο έτοιμος ψυχολογικά για αυτό το παιχνίδι.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε το ματς με τους Τόμας Γουόκαπ, Τάιλερ Ντόρσεϊ, Κώστα Παπανικολάου, Σάσα Βεζένκοβ και Μουσταφά Φαλ. Από την άλλη ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκίνησε το ντέρμπι με τους Κέντρικ Πέρι, Ντάριλ Μέικον, Ιωάννη Παπαπέτρου, Οκάρο Γουάιτ και Γιώργο Παπαγιάννη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά, ο Παναθηναϊκός συνέχισε καλύτερα

Ο Ολυμπιακός με την πρώτη του πεντάδα να αποδίδει μπήκε στο ματς πατώντας καλύτερα. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός, έσφιξε την άμυνα του και εκμεταλλευόμενος την αστοχία των γηπεδούχων γύρισε το μομέντουμ υπέρ του. Συγκεκριμένα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ξεκίνησαν προηγούμενοι εύκολα με 10-3.

Στη συνέχεια όμως η αντίδραση του Παναθηναϊκού είχε ως αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 15-14 μέσα στο ΣΕΦ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και πάλι με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει και τον ΠΑΟ να αντιδρά. Έτσι στο 27-21 των «ερυθρολεύκων» απάντησαν με νέο δικό τους σερί και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-33, κάνοντας έτσι και τα δυο πρώτα δεκάλεπτα πράσινα.

Ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε όλες τους τις αδυναμίες και με πολύ καλή άμυνα, κατάφεραν να είναι τα αφεντικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός, όταν απουσίαζε ο Φαλ, ουσιαστικά η ρακέτα του έμοιαζε κενή. Από την άλλη το 2/11 από το τρίποντο του πρώτου ημιχρόνου έχει δυο όψεις. Αφενός η άμυνα των «πρασίνων» προσπαθούσε να αλλοιώσει κάθε σουτ, αφετέρου οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να έχουν κάνει καλύτερες επιλογές.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου του Ολυμπιακός Παναθηναϊκός:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 2, Φαλ 1, Βεζένκοβ 9 (1), Παπανικολάου, Λαρεντζάκης 5 (1), Σλούκας 4 (0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Μάρτιν, Πρίντεζης 2, Ζαν Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πέρι 3, Μέικον 2 (1/4 σουτ), Παπαγιάννης 6 (5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7 (1), Γουάιτ 2 (1/4 σουτ), Καββαδάς, Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 7 (1), Έβανς, Σαντ Ρος 7 (1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 8/17 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 11/12 βολές, 17 ριμπάουντ (10 αμυντικά + 7 επιθετικά), 6 ασίστ, 5 λάθη, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 10/17 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 7/8 βολές, 15 ριμπάουντ (11 αμυντικά + 4 επιθετικά), 6 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Δεύτερο ημίχρονο: Καλό ξεκίνημα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πατώντας καλύτερα στο ματς. Με μεγάλο όπλο τον Φαλ που τροφοδοτήθηκε σωστά, μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό και να περάσει μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνταν με πάνω από 10 πόντους.

Από την άλλη οι «πράσινοι» έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι , πέφτοντας στις παγίδες της άμυνας των γηπεδούχων. Ακόμα, ο Ολυμπιακός επικρατώντας στον τομέα των ριμπάουντ, ανανέωσε κάποιες επιθέσεις, ενώ κυριάρχησε κάτω από τη ρακέτα.

Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 59-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο συγκεντρωμένος με αποτέλεσμα να φτάσει γρήγορα στη μείωση του σκορ. Εκμεταλλεύτηκε και πάλι την απουσία του Φαλ, χτυπώντας τον Ολυμπιακό κάτω από το καλάθι. Έτσι το 59-48, έγινε γρήγορα 63-55.

Ο Μουσταφά Φαλ, φάνηκε πολύ έτοιμος για το πρώτο του ντέρμπι όμως. Έτσι νικώντας κατά κράτος τους Έβανς και Παπαηγιάννη, ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 10, με το σκορ να γίνεται 65-55 και 67-57.

Στο σημείο αυτό ήρθε η αντίδραση του Παναθηναϊκού, ο οποίος έδειξε να έχει τρομερά ψυχικά αποθέματα. Πλέον οι «πράσινοι» ήταν πιο σίγουροι για τις επιλογές τους, ενώ σκόραραν με κάθε τρόπο. Ο Νέντοβιτς με μεγάλο τρίποντο έκανε το 69-70, φέρνοντας νέα σιγή στο Ειρήνης και Φιλίας. Στη συνέχεια ο Λεωνίδας Κασελάκης  με δυο τεράστια τρίποντα έβαλε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι πλέον είχαν το μομέντουμ του αγώνα καθώς 1.31′ πριν το τέλος του αγώνα προηγούνταν με 76-72 μέσα στο ΣΕΦ.

Πλέον το ματς δε γύριζε καθώς οι παίκτες του Ολυμπιακού έπεφταν από λάθος σε λάθος, με τους αντιπάλους τους να πραγματοποιούν μεγάλη εμφάνιση. Ο Λεωνίδας Κασελάκης επέδειξε ψυχραιμία και οδήγησε το «τριφύλλι» στην πρώτη νίκη σε ντέρμπι της φετινής σεζόν. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έβαλε 24 πόντουυς και ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ουσιαστικά καλό μπάσκετ μόνο την τρίτη περίοδο. Μπερδεμένοι και χωρίς την απαραίτητη ενέργεια οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στην επιστροφή τους στα ελληνικά ντέρμπι. Από αυτό το παιχνίδι φάνηκε ότι σημασία δεν έχει η προηγούμενη κατάσταση των ομάδων, αλλά το πως θα παρουσιαστούν εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα. Πλέον το κάστρο του ΣΕΦ έπεσε… και μάλιστα από τον «αιώνιο» αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81

Τα στατιστικά του Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 7 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Φαλ 17 (6/7 δίποντα, 5/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1), Σλούκας 10 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Μάρτιν, Πρίντεζης 2, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μέικον 6 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Γουάιτ 4 (2/7 σουτ), Καββαδάς, Κασελάκης 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 24 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές), Έβανς 2, Σαντ-Ρος 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/34 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 22/28 βολές, 44 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 17 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/37 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 11/13 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός
Περισσότερα σε Ολυμπιακός

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…