Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Μονακό 86-65: Στο ΣΕΦ δε χωρούν αστεία…

Ολυμπιακός – Μονακό 86-65: Στο ΣΕΦ δε χωρούν αστεία…

Euroleague Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Μονακό στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι», παρά το κακό τους ξεκίνημα μπόρεσαν και σημείωσαν το απόλυτο των 6 νικών στο ΣΕΦ, σε ισάριθμα ματς. Τελικό σκορ του αγώνα, ήταν το 86-63, με τους Ντόρσεϊ και Λιβιό να έχουν από 18 πόντους έκαστος.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε για το αρχικό σχήμα τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Από την άλλη ο κόουτς Μίτροβιτς, ξεκίνησε το ματς με τους Άντζουσιτς, Τζέιμς, Ντιαλό, Τόμας και Μοτεγιούνας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μονακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα πάταγε εμφανώς καλύτερα στο παρκέ. Ήταν σκληρή στην άμυνα αλλοιώνοντας κάθε σουτ αλλά και πιο σίγουρη στις επιλογές της στην επίθεση κι έτσι προηγήθηκε από νωρίς με διαφορές 4 και 5 πόντων. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν καλή άμυνα στο σουτ με αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα με επιθετική αιχμή τον Τζέιμς να πληγώνει τον Ολυμπιακό.

Μάλιστα οι παίκτες του Μίτροβιτς έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Με το χρονόμετρο να δείχνει 2μιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 14-25. Η Μονακό είχε αιφνιδιάσει πλήρως και είχε χαλάσει τη συγκέντρωση του Ολυμπιακού.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη Μονακό να προηγείται με 17-27 μέσα στο ΣΕΦ, επικρατώντας σε όλους του τομείς.

Προσπάθησε για την ανατροπή ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με την είσοδο του Σλούκα στο παρκέ εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν περισσότερο τη μπάλα και πήραν κάποια κρίσιμα ριμπάουντ. Έτσι μπόρεσαν να πλησιάσουν στο σκορ, με τη διαφορά να μειώνεται στους 4 και το σκορ να γίνεται 34-30 υπέρ της Μονακό.

Αν και οι Γάλλοι είχαν το προβάδισμα ο Ολυμπιακός όλο και πλησίαζε επωφελούμενος και από καλύτερες (πλέον) επιθετικές επιλογές, αλλά και το καθαρό μυαλό των Σλούκα και Γουόκαπ.

Το σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 38-35 υπέρ της Μονακό.

Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:

Ολυμπιακός: 12/21 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 5/9 βολές, 20 ριμπάουντ (13 αμυντικά – 7 επιθετικά), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 8 λάθη. Γουόκαπ και Παπανικολάου έχουν από οκτώ πόντους, όντας οι πρώτοι σκόρερ των Πειραιωτών.

Μονακό: 10/24 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 6/8 βολές, 19 ριμπάουντ (13 αμυντικά – 6 επιθετικά), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη, με τον Ντιάλο στους 8 και τους Τζέιμς – Μοτιεγιούνας στους 7 πόντους.

Συγκεντρωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο έσφιξε κι άλλο την άμυνα του, με αποτέλεσμα να βρει ρυθμό και στην επίθεση. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» με δίποντο του Σάσα Βεζένκοφ πέρασαν μπροστά με 42-41. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα,  μπόρεσαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 51-46. Ακόμα, οι Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ με δικούς τους πόντους έφτασαν το σκορ στο 55-46. Ωστόσο η Μονακό πλησίασε εκ νέου στους τρεις για το 55-52.

Εκει ο Σάσα Βεζένκοφ δήλωσε και πάλι «παρών» και με δικό του τρίποντο έκανε το 58-52. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα 7 πόντων και το σκορ να διαμορφώνεται στο 59-52.

Αποφασισμένος να νικήσει

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασισμένος για τη νίκη. Μπορεί η Μονακό να αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για τα δόντια των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, ωστόσο μπόρεσαν και πήραν και αυτή τη νίκη στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι σκληροί στην άμυνα, αλλά πλέον ήταν και πιο εύστοχοι επιθετικά. Ο Παπανικολάου με μεγάλο τρίποντο έκανε το 71-57 και πλέον ο Ολυμπιακός φαινόταν πιο σίγουρος στο παρκέ.

Πλέον οι Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ, Ζαν Σαρλ και Παπανικολάου ήταν «κλατς». Έτσι η διαφορά πλέον ξέφυγε, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 84-61, περίπου 1′ πριν τη λήξη του αγώνα. Η κυριαρχία των Πειραιωτών στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ολοκληρωτική.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 59-52, 86-63

Στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 18 (4/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 5 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 8 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεζένκοβ 10 (2/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 11 (3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 18 (7/9 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 1

Μονακό (Μίτροβιτς): Λι (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μπέικον 4, Τόμας 2 (1/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιάλο 12 (4/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μότουμ 2, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 9 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Γκρέι 4 (1), Άντζουσιτς 11 (0/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Χολ 11 (5/10 δίποντα, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Τζέιμς 7 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/41 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 17/27 βολές, 47 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 16/45 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 9/14 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

ακό να προηγείται 84-61, περίπου 1′ πριν τη λήξη του αγώνα. Η κυριαρχία των Πειραιωτών στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ολοκληρωτική.

Μπορείτε να δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Αφεντικό στο Λος Άντζελες οι Μάβερικς

Προβάδισμα με 3-2 για τους Μάβερικς και τον Ντόνσιτς. Με μια εμφατική εμφάνιση οι Ντάλας Μ…