Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑ Α' ΕΣΚΑ ΟΚΑΜ – Ίριδα Πετρούπολης 71 – 75: Μεγάλο διπλό για την ομάδα του κόουτς Σταματόπολου

ΟΚΑΜ - Ίρις διπλό

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ίριδα Πετρούπολης του κόουτς Γιώργου Σταματόπουλου μέσα στην έδρα του ΟΚΑΜ με 75-71. Οι Πετροπουλιώτες φλέρταραν με το διπλό και σε προηγούμενα ματς, ωστόσο δεν τα είχαν καταφέρει. Το ματς διεξήχθη στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑ ανδρών.

Τη Δευτέρα 29/11 αν και η αποστολή της Ίριδας έφτασε κάπως καθυστερημένα στο γήπεδο, τελικά κατόρθωσε φεύγοντας, να πάρει μαζί της και το ροζ φύλλο αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο, στη συνέχεια κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 29-38 και τελικά να πάρουν και τη μεγάλη νίκη.

okam irida teliko skor
ΟΚΑΜ – Ίριδα Πετρούπολης 71-75

Αναλυτικά η δημοσίευση της Ίριδας Πετρούπολης για το ματς με τον ΟΚΑΜ:

ΟΚΑΜ – ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 71 – 75 (7η αγωνιστική Α Έσκα)

«Το πίστευαν! Το άξιζαν! Το πήραν!

Την εκτός έδρας νίκη με την οποία ”φλέρταραν” στις 2 τελευταίες εξόδους τους κατάφεραν να κατακτήσουν οι παίκτες της αντρικής μας ομάδας επί της πολύ αξιόλογης ομάδας του ΟΚΑΜ με σκορ 71-75(29-38 ημίχρονο).

Η αργοπορημένη άφιξη μας στο γήπεδο επηρέασε την ομάδα μας στο πρώτο δεκάλεπτο όπου οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα καλάθια (22-20) αλλά η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 07-18 βρεθήκαμε μπροστά στην ανάπαυλα με 29-38.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην επανάληψη να ροκανίσουν την διαφορά αλλά με καλές επιλογές και κυκλοφορία της μπάλας βρίσκαμε πάντα λύσεις ώστε να διατήρουμε ένα μικρο προβάδισμα 6-8 πόντους

Στα τελευταία λεπτά 2 – 3 επιπόλαιες κατοχές μας έδωσαν την δυνατότητα στον ΟΚΑΜ να μειώσει στο καλάθι 69-71 και να εχει την ευκαιρια να προσπεράσει αλλά στο ελεύθερο στουτ που επιχείρησε δεν βρήκαν στόχο και με τον αρχηγό μας Πουρναρά ψύχραιμο από την γραμμή των βολών (4/4 στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα) σφραγισαμε μια σημαντική νίκη.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την προσπάθεια τους και στην αντίπαλη ομάδα για τον συναρπαστικό αγώνα.
Συνεχίζουμε πιο δυνατά και περιμένουμε όλους τους φιλάθλους μας να στηρίξουν τα παιδιά στον επόμενο εντός έδρας αγώνα με αντιπαλο την ιστορική ομάδα του Σπορτινγκ την Δευτέρα 06/12 στις 20:30 στο κλειστό της Αγίας Τριάδας.

ΟΚΑΜ – Ίριδα Πετρούπολης 71-75 (29-38)

Δεκάλεπτα : 22 – 20,7-18,18-16,24-21.

ΟΚΑΜ (Χασιώτης, Αθανασόπουλος) : Κυριαζής 12,Τσόλας 2,Γιαννάκης 7,Πανταζής 12,Καραγιάννης 4,Νουτσος Α. 4,Παπαγιαννακος 14(1),Νουτσος Μ., Βλάχος 5,Σαρρας,Σιδέρης 9.

Ίριδα Πετρούπολης (Σταματόπουλος, Τόπακας) : Πουρναράς 20(4),Σταθάκης 3(1),Λυσανδροπουλος 14(3),Ζαχαριας 3,Γιαννακοπουλος Κ., Κακουριώτης 5(1), Ντεφίδης, Λιανέας, Γιαννακόπουλος Ν. 19(3),Φιλόπουλος 9,Ανδρουτσόπουλος 2».