Κεντρική Β' Εθνική Ίκαροι Τρικάλων – Δόξα Λευκάδας 78-70: Το τρομερό buzzer beater του Παπαχρήστου [vid]

Ίκαροι Τρικάλων

Την 4η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής πέτυχαν οι Ίκαροι Τρικάλων. Η ομάδα του κόουτς Γιασάρη, μπροστά σε 300 και πλέον θεατές κέρδισε την Δόξα Λευκάδας με 78-70.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν κεφάλι στο σκορ. Στην συνέχεια όμως οι Τρικαλινοί βελτιώθηκαν, πέρασαν μπροστά και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα γνωρίζοντας την αποθέωση στο φινάλε από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΕΑΚ της Μπάρας.

Ακριβώς πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Παπαχρήστου βρέθηκε με τη μπάλα στα χέρια ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου. Ο φόργουορντ των Τρικάλων σούταρε, η μπάλα του έκανε το χατίρι με τη βοήθεια του ταμπλό κι έτσι το ημίχρονο βρήκε τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με 44-41.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Χρήστου Γκότα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-41, 58-53, 78-70.
ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ: (Γιασσάρης) Αμβράζης 12, Μπουργανός 16, Κοϊτσάνος, Τσιαβές 14 (2), Παπαχρήστος 10 (1), Κατσαρές 4 (1), Παρδακάς 5 (1), Κατσίμπας, Τριανταφύλλου 15 (4), Σπυράκος 2.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: (Ζαφειρούδης) Κατωπόδης 3, Κουρτίδης 28 (3), Τζακόπουλος 14 (1), Λαζάρου 2, Βαγενάς 10, Σταματέλος 3 (1), Κοντούδης 6, Μούτσα 4.