Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 72-93: «Τρομακτικός» Ολυμπιακός

Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 72-93: «Τρομακτικός» Ολυμπιακός

tyler dorsey olympiacos piraeus eb21 scaled

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στην Ιταλία και επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 93-72. Οι «ερυθρόλευκοι» βομβάρδισαν την αντίπαλη άμυνα, είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και πήραν το πρώτο τους διπλό στην Ευρωλίγκα. Εξαιρετικοί Λαρεντζάκης, Ντόρσεϊ και εντυπωσιακός ο Κώστας Παπανικολάου, που έβγαλε φοβερές άμυνες και έσβησε τους αντιπάλους του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ζεστός την αναμέτρηση και με τρία τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες από Βεζένκοφ, Ουόκαπ και Ντόρσεϊ προηγήθηκε με 9-2. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά και με ακόμη ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ προηγήθηκαν με 13-4! Η διαφορά έφτασε και διψήφια επίπεδα με καλάθι του Βεζένκοφ (4-15). Ο Ντόρσεϊ ήταν μαγικός και με 3/3 τρίποντα «πυροβολούσε» στο αντίπαλο καλάθι (6-18).

Εξίσου καλή ήταν και η παρουσία του Βεζένκοφ, που γρήγορα έφτασε τους έξι πόντους (8-20). Η Αρμάνι έβγαλε αντίδραση και με ένα μικρό σερί 5-0 έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (13-22). Ο Ντόρσεϊ συνέχισε το βιολί του και με τέταρτο τρίποντο απάντησε στους Ιταλούς (15-27). Οι δύο ομάδες βομβάρδιζαν έξω από τη γραμμή των 6,75 με τον Ολυμπιακό να έχει μαγικά ποσοστά (18-30). Ο Σιλντς ήταν σε μεγάλη μέρα για τους Ιταλούς και με 10 πόντους τους οδηγούσε επιθετικά (23-30). Η επίθεση των ερυθρολεύκων λειτούργησε υποδειγματικά, αν και η άμυνα τους ήταν στα ίδια επίπεδα τότε η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη (25-30).

Ο Ολυμπιακός κόλλησε επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι το εκμεταλλεύτηκε και έφερε το ματς στα ίσια με πρωταγωνιστή τον Κάιλ Χάινς (33-33). Οι «ερυθρόλευκοι» ξύπνησαν και με ένα δικό τους σερί 8-0 ανέκτησαν το χαμένο προβάδισμα τους (33-41). Ο Χασάν Μάρτιν πρόσφερε πολύτιμες λύσεις και με οχτώ πόντους έκανε τη διαφορά στην επίθεση (36-47).

Ο Ολυμπιακός άντεξε στην πίεση των Ιταλών και με εκπληκτικά ποσοστά στην επίθεση διατήρησε διψήφια διαφορά (39-52). Οι «ερυθρόλευκοι» και στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσαν 30 πόντους και διέλυσαν την αντίπαλη άμυνα (45-60). Η Αρμάνι προσπάθησε να αντισταθεί, αλλά η ομάδα του Πειραιά ήταν πραγματικά ασταμάτητη στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σε 20 λεπτά είχαν 12 στα 16 τρίποντα, επίδοση τρομακτική ειδικά για εκτός έδρας ματς!

Η Αρμάνι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα μικρό σερί 5-0 έριξε τη διαφορά (50-60), με τους ερυθρόλευκους να μην έχουν βρει καλάθι σε 3 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Βεζένκοφ έσπασε το ρόδι για τον Ολυμπιακό ύστερα από εξαιρετική άμυνα και ασίστ του Παπανικολάου (50-62). Ο Παπανικολάου ήταν πρωταγωνιστής σ΄αυτό το διάστημα, καθώς πέτυχε και ένα πολύ μεγάλο τρίποντο (52-65).

Ο ΜακΚίσικ βρήκε και αυτός στόχο έξω από τη γραμμή του τριπόντου και αποκατέστησε τη διαφορά των 15 πόντων (53-68). Ο Παπανικολάου ήταν καθοριστικός στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς έπαιζε εξαιρετικές άμυνες και χαρακτηριστικό είναι ότι κέρδισε δύο συνεχόμενα επιθετικά φάουλ από τους αντιπάλους του. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διψήφια διαφορά του και το τέλος της περιόδου τον βρήκε μπροστά με 72-57.

Ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι και στην τελευταία περίοδο και κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ (63-77). Η Αρμάνι πλησιάσε στο σκορ, αλλά ο Λαρεντζάκης με μεγάλο τρίποντο της έκοψε τον αέρα (63-80). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός τελικά πήρε τη νίκη με 93-72.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93
Αρμάνι (Μεσίνα): Μέλι 2(6ριμπ.), Γκραντ, Ροντρίγκεζ 8(2), Ταρζέφσκι 3, Ρίτσι, Χολ 3(1), Ντιλέινι 8, Ντάνιελς 5(1), Σιλντς 26(3), Χάινς 5, Ντατόμε 12(2)
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7(1), Ντόρσεϊ 14(4), Λαρεντζάκης 18(5), Φαλ 7, Σλούκας 7(2), Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 12(2), Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 6(2), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 5(1)

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 91-95 (vid)

Η Φενέρ του Σάρας έβαλε… φωτιά στη σειρά με Καλάθη οδηγό Έπειτα από ένα συγκλονιστικ…