Κεντρική Ιωνικός Νίκαιας BC Αντβέρπ – Ιωνικός 87-90: Σπουδαίο διπλό για τον Ιωνικό

Αντβέρπ – Ιωνικός 87-90: Σπουδαίο διπλό για τον Ιωνικό

nikos chougaz ionikos

Ο Ιωνικός πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στον έκτο όμιλο του FIBA Europe Cup. Επικράτησε 90-87 της Αντβέρπ στο Βέλγιο για την πέμπτη αγωνιστική και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση.

Η ομάδα της Νίκαιας βρέθηκε στο -9 (13-4) μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, ωστόσο γρήγορα ανασυντάχθηκε και κυριαρχώντας μέχρι το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με επτά, 22-29. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 13-0 (35-29) και οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (45-45).

Η Αντβέρπ με ένα 11-0 στα πρώτα τριάμισι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου αποσπάστηκε (56-45) φτάνοντας και στο +15 (62-47), ωστόσο ο Ιωνικός κατόρθωσε να πλησιάσει στο φινάλε της περιόδου σε απόσταση σουτ (65-63) και οκτώ λεπτά πριν το τέλος να προηγηθεί (67-68). Με αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε 1:01 πριν το τέλος ο Μουσταφά ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους (85-85), αλλά ο Ντονκόρ με σουτ στα 32,6’’ έβαλε ξανά μπροστά τους Βέλγους. Με τρίποντο του Χουγκάζ στα 17,6’’ πριν το τέλος ο Ιωνικός ανέκτησε το προβάδισμα (87-88). Ο Τίμπι αστόχησε σε τρίποντο και ο Χουγκάζ με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ 1,3’’ πριν το τέλος.

Ο Γιουτζίν Τζέρμαν με 37 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Νίκος Χουγκάζ με 25 πόντους, 5/5 τρίποντα και 9 ριμπάουντ ξεχώρισαν από τους νικητές.

Δεκάλεπτα: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90