Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League ΑΕΚ-Ρίγα 88-79: Έπαιξε και για τον Γέλοβατς ο Κολόμ – Νίκησε η «Ένωση»

ΑΕΚ-Ρίγα 88-79: Έπαιξε και για τον Γέλοβατς ο Κολόμ – Νίκησε η «Ένωση»

ΑΕΚ - ΡΙΓΑ BCL

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τη Ρίγα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του BCL. Η «Ένωση» με το θέμα υγείας του Γέλοβατς να ρίχνει βαριά τη σκιά του, νίκησε την ομάδα της Βαλτικής με 86-79. Ο Κολόμ βγήκε μπροστά για την «Βασίλισσα» και ήταν ο πρώτος σκόρερ με 26 πόντους.

Ο Στέφανος Δέδας ξεκίνησε το ματς με τους Φλιώνη, Παππά, Αγνκόλα, Γκρίφιν και Χάμερ. Από την άλλη ο κόουτς Γκαιλίτις επέλεξε τους Άτε, Χάμοντς, Ρίλεϊ, Μάντσεν και Ζόρικς. Με τη νίκη της αυτή η «Ένωση» έχει πλέον μια νίκη και 3 ήττες σε 4 αγώνες, παραμένοντας ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δυο ομάδες ήταν από την αρχή του αγώνα κοντά στο σκορ και οι μάχες ήταν σκληρές. Έτσι βάδισαν σχεδόν ισόπαλες όλο το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-25. Σε γενικές γραμμές παρά τις ελλείψεις της η ομάδα του Στέφανου Δέδα, ήταν ανταγωνιστική από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Κολόμ βγήκε μπροστά σε αυτό το παιχνίδι, πετυχαίνοντας

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκηνικό να επαναλαμβάνεται η ΑΕΚ, περιόρισε κάπως τους παίκτες της Ρίγας, καταφέρνοντας να δεχθεί μόνο 12 πόντους. Ωστόσο επιθετικά δεν ήταν το ίδιο εύστοχη με το πρώτο δεκάλεπτο κι έτσι πέτυχε 15 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Έλληνας κόουτς έχασε έναν ακόμα φόργουορντ. Συγκεκριμένα ο Μιχάλης Καρλής τραυματίστηκε και μάλιστα παίζοντας μόνο 1.42′ στο σημερινό ματς. Ο Έλληνας σέντερ, πάτησε άσχημα στο παρκέ κι έτσι δε μπόρεσε να συνεχίσει. Στη  ΑΕΚ πλέον χτυπά συναγερμός καθώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα λειψανδρίας στους ψηλούς.

Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-37 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

ΑΕΚ: Φιλιππάκος, Φλιώνης 3, Χάμερ 6 (3 ριμπάουντ), Μαυροειδής 2 (4 ριμπάουντ), Βαουλέτ 4, Ανγκόλα 5 (1), Κολόμ 10 (2), Γκρίφιν 6, Καρλής, Παππ΄ς 4 (1/4 σουτ, 2 ασίστ).

Ρίγα: Έιτ, Κάρι 4, Γκούλμπις 2 (1/4 σουτ), Μάντσεν 2 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ζόρικς 12 (4/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκρόμοβς, Χάμοντς 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή), Ράιλι 5 (1), Γουόκερ 3 (1).

ΑΕΚ: 10/18 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 11/14 βολές, 16 ριμπάουντ (10+6), 6 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ρίγα: 8/17 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 3/5 βολές, 18 ριμπάουντ (11+7), 8 ασίστ, 12 λάθη, 2 κλεψίματα.

Το δεύτερο ημίχρονο: Καθάρισε με Κολόμ η ΑΕΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά, με τη φιλοξενούμενη ομάδα, να είναι λίγο καλύτερη από την ΑΕΚ. Η ομάδα της Βαλτικής με τον Ζόρικς να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα κατάφερε να προηγηθεί στο τρίτο δεκάλεπτο με 21-18. Έτσι η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 58-58.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Ρίγα κατάφερε να προηγηθεί με 66-62. Ωστόσο η ΑΕΚ μπόρεσε να φέρει στο ματς στον πόντο κάνοντας το σκορ για το 66-67. Η «Ένωση» δεν τα παράτησε ποτέ και ακόμα και όταν ήταν πίσω στο σκορ, πάντα ήταν μαχητική και επίμονη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Στέφανου Δέδα, έβαλε 30 πόντους με τον Κολόμ να είναι το «πρώτο βιολί». Ο άσος της ΑΕΚ πέτυχε 26 πόντους. Από κοντά και ο Ίαν Χάμερ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την άλλη για τη Ρίγα ξεχώρισε ο Ζόρικς με 22 πόντους.

Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-37, 58-58, 88-79.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 26 (2/6 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ασίστ), Γκρίφιν 9, Χάμερ 17 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Παππάς 9 (1/5 τρίποντα), Βαουλέτ 4, Ανγκόλα 8 (2), Φιλιππάκος 5 (1), Φλιώνης 5, Καρλής, Μαυροειδής 5 (7 ριμπάουντ).

Ρίγα (Γκαϊλίτις): Άτε 2 (1/5 σουτ), Κάρι 9 (1), Μάντσεν 10 (8 ριμπάουντ), Ράιλι 7 (1/4 τρίποντα), Ζόρικς 22 (5/10 τρίποντα), Γκρόμοβς, Γκούλμπις 11 (4 ριμπάουντ), Χάμοντς 12 (1), Γουόκερ 6 (1).

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 18/35 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 19/30 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 12 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ρίγα: 17/30 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 18/26 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 20 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.