Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Μπάγερν Μονάχου 79-71: Σοβαρεύτηκε και κέρδισε

Ζενίτ – Μπάγερν Μονάχου 79-71: Σοβαρεύτηκε και κέρδισε

Ζενίτ

Η Ζενίτ έκανε ένα τρομερό ξεκίνημα. Παραλίγο να χάσει ένα δικό της ματς, όμως εν τέλει σοβαρεύτηκε και επικράτησε τη Μπάγερν με 79-71.

Έφτασε ένα βήμα από την αυτοκτονία. Ωστόσο, η Ζενίτ όταν αποφάσισε να παίξει πήρε μια σπουδαία νίκη, εντός έδρας, κόντρα στη Μπάγερν με 79-71 και έφτασε σε 3-1 ρεκόρ.

Αντίθετα, η Μπάγερν Μονάχου δεν έχει καταφέρει ακόμα να πάρει τη χαρά της νίκης και βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 0-4.

Πρώτος σκόρερ για τη Ζενίτ ο Τζόρνταν Μίκι με 18 πόντους, ενώ επιπλέον 14 σημείωσε ο Άλεξ Πόουθρες.

Από την πλευρά των Βαυαρών, ο Ντάρουν Χίλαρντ με 24 και ο Κόρεϊ Γουόλντεν με 20 πόντους ήταν αρκετά μόνοι για μπορέσουν να δώσουν τη νίκη στη Μπάγερν Μονάχου.

Η Ζενίτ, ξεκίνησε τρομερά το παιχνίδι, φτάνοντας να προηγηθεί μέχρι και 13-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Η διαφορά έγινε ακόμα μεγαλύτερη στα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου (27-10, +17), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 31-16.

Στη δεύτερη περίοδο η Μπάγερν ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο η Ζενίτ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με μια διαφορά των οκτώ πόντων (43-35).

Στο δεύτερο μέρος οι Βαυαροί μπήκαν φουριόζοι στο γήπεδο. Έτρεξαν ένα επιμέρους 15-4, μετατρέποντας το 43-35 σε 47-50, φέρνοντας για πρώτη φορά τούμπα το ματς.

Η Μπάγερν κρατούσε το προβάδισμα μέχρι και τα μέσα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο η Ζενίτ, αφυπνίστηκε από το 35 και μετά ισοφάρισε το παιχνίδι σε 62-62 και έφτασε μέχρι και τη νίκη με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 43-35, 54-60, 79-71.