Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ζαλγκίρις 88-76: Εύκολα οι Γάλλοι

Βιλερμπάν – Ζαλγκίρις 88-76: Εύκολα οι Γάλλοι

bilermpan 1 820x490 1 jpg

Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να κάνει το ντεμπούτο του στη  Euroleague και να προσφέρει θέαμα, η Βιλερμπάν επικράτησε της Ζαλγκίρις  με 88-76. Ο Έλληνας φόργουορντ/σέντερ αγωνίστηκε για σχεδόν 10 λεπτά, ήταν απολαυστικός και απωθεώθηκε.

Τη διαφορά για τη Βιλερμπάν έκανε  ο Οκόμπο με 23 πόντους. Απογοήτευσε η Ζαλγκίρις η οποία με εξαίρεση μερικά αγωνιστικά λεπτά μάλλον δεν είχε ανταγωνιστική παρουσία.

Το παιχνίδι

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σχεδόν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Η Βιλερμπάν ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 7 πόντων (17-10). Για τους γηπεδούχος κύριοι εκφραστές των επιθέσεων ήταν ο Φολ και ο Οκόμπο, ενώ για τους φιλοξενούμενος ο Στρέλνιεκς με τον Λοβέρν.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Βιλερμπάν άρχισε να χτίζει σταδιακά  διαφορά. Μολονότι οι γρήγοροι πόντοι από το Λεκαβίτσιους έφεραν το ματς στα ίσα (21-21), από το σημείο εκείνο και μετά η Βιλερμπάν άρχισε να ξεφεύγει. Με ένα επιμέρους σερί 17 – 5 η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ πήρε μια διαφορά 13 πόντων (38-25). Δύο τρίποντα του Στρέλνιεκς μείωσαν τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις με ένα ξέσπασμα 14-6 ισοφάρισε πέντε λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου (50-50). Όμως η Βιλερμπάν με 3 συνεχόμενα τρίποντα πήρε εκ νέου το προβάδισμα (59-50) και στο 28′ η διαφορά πήγε πάλι σε διψήφιο αριθμό (61-51). Η τρίτη περίοδος έληξε με 63-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Καούντι και Αντετοκούνμπο σημειώνοντας 10 πόντους έφθασαν για πρώτη φορά το ματς σε 20 πόντους διαφορά (76-56). Για τη Ζαλγκίρις απάντησε προσωρινά ο Στρλένιεκς με 7 συνεχόμενους πόντους (76-63). Οι Λιθουανοί πλησίασαν στους 9 πόντους (80-71), τρία λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, για δύο λεπτά έμειναν χωρίς πόντο και η Βιλερμπάν καθάρισε το ματς. Τελικό σκορ στη Γαλλία 88-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-46, 63-53, 88-76

Ο Οκόμπο ήταν εξαιρετικός με 23 πόντους (9/9 σουτ).  14 (6 ασίστ) είχε ο Τζόουνς και 12 (9 ριμπάουντ) ο Φολ. Ο Αντετοκούνμπο μέτρησε 6 πόντους (3/7 σουτ) και 3 ριμπάουντ.

Τα στατιστικά των ομάδων

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 23 (9/9 σουτ), Γουεμπανιάμα, Τζόουνς 14 (6 ασίστ), Καχούντι 11, Λακόμπ 5, Ντιό 8, Φαλ 12 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Οσετκόφσκι 2, Χάουαρντ 7, Στραζέλ, Αντετοκούνμπο Κ. 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ):Μπλάζεβιτς 2, Λεκάβιτσιους 8, Νέμπο 5, Μούντιεϊ 12 (5 λάθη), Καλνιέτις 2, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 2, Στρέλνιεκς 21 (4), Καβανό 4, Γκιφάι 8 (7 ριμπάουντ), Λοβέρν 7, Ουλανόβας 5.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 24/40 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 7/10 βολές, 31 ριμπάουντ (21+10), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκρις: 17/37 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 18/24 βολές, 24 ριμπάουντ (14+10), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη

Μπαρτζώκας: «Καθοριστική η ένταση των Γκος και Ουόκαπ»

Στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο προπονητής του Ολυμ…