Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Αναντολού Εφές 75-73

Βιλερμπάν – Αναντολού Εφές 75-73

L' Equipe Κώστας Αντετο

Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να σκοράρει το νικητήριο καλάθι στα -12″και να παίζει και την τελευταία άμυνα στον Σέιν Λάρκιν η Βιλερμπάν ολοκλήρωσε μία επική ανατροπή από το -19 επί της Πρωταθλήτριας Αναντολού Εφές (75-73) στη Λυών και συνεχίζει αήττητη στην Ευρωλίγκα.

Α’ Ημίχρονο

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένα. Οι δυο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν το πάνω χέρι, αλλά καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (8-8). Σε εκείνο το σημείο η Εφές ανέβασε ταχύτητα και με πρωταγωνιστή τον Μίτσιτς (11 πόντοι) και κατάφερε να προηγηθεί με 8 πόντους (10-18).

Η Βιλερμπάν ήταν ανύμπορη να αντιδράσει. Η τουρκική ομάδα είχε επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με 10 πόντους (15-25). Στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, οι Γάλλοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και με ένα μικρό σερί 5-0 έριξαν τη διαφορά (20-25).

Ο Λάρκιν, όμως, είχε την απάντηση και με δυο τρίποντες «βόμβες» εκτόξευσε και πάλι το προβάδισμα της Εφές στους 11 (20-31). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφθασε ακόμη και τους 14 (23-37) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Η Εφές συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε τη διψήφια διαφορά της (28-43). Μίτσιτς και Λάρκιν έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και στο πρώτο ημίχρονο μέτρησαν 16 και 11 πόντους, αντίστοιχα. Η Βιλερμπάν δεν μπόρεσε να μαζέψει τη κατάσταση και οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-49.

Β’ Ημίχρονο

Μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα παρέμεινε ίδια. Η Αναντολού Εφές έλεγχε το παιχνίδι, η Βιλερμπάν δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση και οι Τούρκοι διατήρησαν το μεγάλο τους προβάδισμα (40-56). Σταδιακά οι Γάλλοι ανέβαζαν την απόδοσή τους και μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους με καλάθι του Κώστα Αντετοκούνμπο (53-62).

Ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής έκανε πράγματα και θαύματα και ήταν καθοριστικός για τη Βιλερμπάν. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έφθασε σε μικρό χρόνο συμμετοχής τους 8 πόντους (4/4 δίποντα) και  βοήθησε τη γαλλική ομάδα να μειώσει σε 62-57. Οι γηπεδούχοι ήταν φανταστικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Η Εφές έπαθε καθίζηση και από τους +16 βρέθηκε να χάνει με τρεις πόντους 1,28′, πριν το φινάλε (73-70). ο Μίτσιτς, όμως, συνέχισε να βομβαρδίζει (24 πόντους) και με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (73-73), 1.23′ πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Κώστας  Αντετοκούνμπο, όμως, μίλησε ξανά!Ο Έλληνας σέντερ σκόραρε το νικητήριο καλάθι 12″ πριν το τέλος και  χάρισε μία επική νίκη στη Βιλερμπάν με 75-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-49, 53-62, 75-73.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζόουνς με 16 πόντους. Ο Αντετοκούνμπο είχε 10 πόντους με 5/6 δίποντα και φυσικά το νικητήριο καλάθι στο τέλος. Όσο για τους Τούρκους, ο Μίτσιτς έκανε σπουδαίο ματς με 24 πόντους ενώ ο Λάρκιν είχε 15.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/3)

Τα φώτα στο Βελιγράδι και τον Ολυμπιακό «Πλούσιο» είναι το σημερινό τηλεοπτικό πρόγραμμα (…