Κεντρική Διεθνή Eurocup Βαριά ήττα ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία

Βαριά ήττα ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία

ξξξ 1 jpg

Βαριά ήττα με σκορ 87-56 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την τουρκική Χατάι στην τρίτη αγωνιστική των ομίλων.

Οι «πράσινες» γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση και έπεσαν στην τρίτη θέση του πρώτου ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καθόλου καλά στο παρκέ. Η Χατάι πίεσε αρκετά, έβαζε σχεδόν όλα τα καλάθια κάτι που έκανε τις Τουρκάλες να πετύχουν στο πρώτο δεκάλεπτο 31 πόντους. Οι «Πράσινες» δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν επιθετικά με αποτέλεσμα να πετύχουν όλους κι όλους 11 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε επιθετικά. Πέτυχε 19, στην άμυνα όμως τα προβλήματα συνεχίστηκαν. Με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να πετύχουν άλλους 26 πόντους. Με το σκορ του ημιχρόνου να ολοκληρώνεται στο 59-30.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και το +35 (79-44). Στη συνέχεια ο ρυθμός του ματς έπεσε. Όχι όμως και η διαφορά. Με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 87-56.

Πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Ριντ με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τη Χατάι ξεχώρισε η Μπράουνμε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και δύοα σίστ.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 57-30, 79-44, 87-56

pao 3

Περισσότερα σε Eurocup

Σλούκας: «Αφιερώνουμε τη νίκη στον Πάρη»

Εξαιρετικά αφιερωμένη στον Πάρη Δερμάνη η νίκη του Παναθηναϊκού επί της Μακάμπι, από τον Κ…