Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ερυθρός Αστέρας 78-76: Γλίτωσαν στο τέλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ερυθρός Αστέρας 78-76: Γλίτωσαν στο τέλος

Μπολομπόι

Ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όμως οι Ρώσοι χρειάστηκαν ένα καλό 4ο δεκάλεπτο για να πάρουν μια επαγγελματική νίκη με 78-76.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα χάρη στον πολύ καλό τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αν και έχασε και τον Σενγκέλια, κατάφερε να φύγει με το «ροζ φύλλο» για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κλάιμπερν(18π) που ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Σβεντ έκανε καταπληκτικό παιχνίδι με 16 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Για τον Ερυθρό Αστέρα που πάλεψε ως το τέλος καλύτερος ήταν ο Κούζμιτς (14π. 7/7δ.) και ο Ουόλτερς (16π.). Πλέον οι γηπεδούχοι είναι στο 3-1 και οι φιλοξενούμενοι στο 2-2.

Πρώτο ημίχρονο:

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε στο παιχνίδι με την πετυχημένη συνταγή των προηγούμενων αγώνων. Σκληρή άμυνα και όσο καλύτερες επιλογές στην επίθεση σε σετ καταστάσεις. Ενώ άργησε να βρει το πρώτο του καλάθι με τον Χόλινς, γρήγορα ισορρόπησε και έφερε το ματς στα μέτρα του. Με τον Ντόμπριτς να είναι «άχαστος» (3/3δ. 2/2β.) πήρε ένα προβάδισμα που κράτησε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (17-21). Οι Ρώσοι δεν είχαν ακόμα ευστοχήσει σε τρίποντο (0/4).

Στην ΤΣΣΚΑ των τόσων αστέρων στα δύο πρώτα τρίποντα ευστόχησαν οι Αντόνοφ και Ούκχοφ. Παρ΄όλα αυτά ούτε αυτό φάνηκε να δίνει ώθηση στην «Ρώσικη αρκούδα». Ο Ερυθρός συνέχισε να είναι απόλυτα διαβασμένος. Ταυτόχρονα μέχρι εκείνο το σημείο ήταν σε κακή μέρα ο Κλάιμπερν (0/3 δ. 0/2τρ. 3/4β.). Ωστόσο διαφορά δεν μπορούσε να κτίσει! Ο Κλάιμπερν με τρίποντο έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους μετά από ώρα, όμως ο Ουόλτερς με σουτ από τα 6,75 ισοφάρισε για το 42-42 του πρώτου ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο:

Οι Σέρβοι μπήκαν πάλι σε θέση οδηγού με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με 6 συνεχόμενους πόντους του Κούζμιτς. Από την άλλη μεριά για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ο Μπολομπόι κρατούσε τη διαφορά χαμηλά με 7 πόντους. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και σε αυτό το τέλος του δεκαλέπτου κατάφερε να μειώσει και εν τέλει να ισοφαρίσει με απίστευτο μπάζερ μπίτερ του Σβεντ (το καλύτερό του παιχνίδι μέχρι στιγμής) σε 57-57. Μέχρι εκείνο το σημείο η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς σούταρε με το εντυπωσιακό-για την δυσκολία του αγώνα- 20/29 στα δίποντα.

Η «ομάδα του στρατού» πάτησε το γκάζι στην αρχή της τέταρτης περιόδου προσπαθώντας να τελειώσει το ματς. Ο Κλάιμπερν είχε βρει τον πραγματικό του εαυτό και με 7 πόντους σε μικρό διάστημα πέρασε μπροστά με 69-62. Ο Ερυθρός Αστέρας όμως δεν παραδόθηκε! Με ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά και έκανε πάλι ντέρμπι το παιχνίδι (69-71). Η Ρώσοι όμως απάντησαν ακριβώς με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με το ίδιο σερί με πρωταγωνιστή τον Σβέντ και με εξαιρετικές άμυνες. Ο  Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να αντιδράσει ξανά. Τελικά μείωσε απλά τη διαφορά στο καλάθι με τρίποντο του Κάλινιτε για το τελικό 78-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 42-42, 57-57, 78-76.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 8, Μπόλομποϊ 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ούχοφ 3 (1), Χάκετ 2, Αντόνοφ 3 (1), Φόγκτμαν 12 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλάιμπερν 18 (3/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (0/3 τρίποντα), Σβεντ 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 2, Γουόλτερς 16 (2), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 4, Κάλινιτς 11 (3/5 τρίποντα), Ντόμπρις 10, Χόλινς 5 (1/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Σιμόνοβιτς 2, Ιβάνοβιτς 10 (2), Κούζμιτς 14 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ).