Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ – Λαύριο 73-89: Με φόρα από πέρσι οι Αθηναίοι

ΠΑΟΚ – Λαύριο 73-89: Με φόρα από πέρσι οι Αθηναίοι

Λαύριο

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο κλειστό της Πυλαίας από το…φουλαριστό Λαύριο, το οποίο είχε σε πολύ καλή μέρα τους Κάρτερ, Μουράτο και Σμίθ. 89-73 το τελικό σκορ.

Η καλή μέρα από την πρεμιέρα φάνηκε για το Λαύριο. Η ομάδα των Αθηνών, πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Α1.

Απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ μάλιστα, που φέτος είναι ενισχυμένος.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ευτύχησε να έχει σε πολύ καλή μέρα τους Μουράτο και Κάρτερ. Ενδεικτικό αυτού του γεγονότος, είναι ότι ο Κάρτερ πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο 17 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το Λαύριο, είχε και έναν τρόμερό Βασίλη Μουράτο, που δείχνει πιο ώριμος από κάθε άλλη σεζόν στο παιχνίδι του.

Ο Έλληνας γκαρντ, στο πρώτο δεκάλεπτο έθεσε τις βάσεις για τη συνέχεια. Με δυο σουτ που έλαβαν περίεργη τροχιά, ο Μουράτος, έδωσε αέρα 6 πόντων, στέλνοντας το σκορ στο 16-20 υπέρ των Αθηναίων.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, δε μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο να ανακόψει τη φόρα των παικτών του Σερέλη.

Έτσι, αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι ο Γιάνκοβιτς είχε 7 ριμνπάουντ και οι Γκρίφιν και Τζόουνς βγήκαν μπροστά, οι «ασπρόμαυροι» δεν έβρισκαν καλές λύσεις.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 20-30 για το Λαύριο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σερέλη, σταμάτησε από εκεί που ξεκίνησε και έστειλε το σκορ στο 20-38.

Ωστόσο, οι παίκτες του Λυκογιάννη έδειξαν να έχουν και πάλι σφιγμό. Συγκεκριμένα, στο κλειστό της Πυλαίας, ο Καμπερίδης βγήκε μπροστά και πέτυχε μεγάλα σουτ.

Έτσι η διαφορά μειώθηκε κάπως και μάλιστα ο ΠΑΟΚ, έχασε τη δεύτερη περίοδο στον πόντο με σκορ 16-17.

Σκορ ημιχρόνου ήταν το 36-51.

Προσπάθησε ο ΠΑΟΚ αλλά ήταν «Λερναία Ύδρα» το Λαύριο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε με του Καμπερίδη, Τζόουνς και Γκρίφιν να επανέλθει στο παιχνίδι. Μάλιστα πλησίασε στους πέντε πόντους , με το σκορ να γίνεται 50-55.

Ωστόσο, το Λαύριο αποδείχθηκε «Λερναία Ύδρα», καθώς κατόρθωνε να βρίσκει λύσεις και να κρατά τη διαφορά σε διψήφιους αριθμούς. Συγκεκριμένα ο Τζέρι Σμιθ, με ένα προσωπικό σερί 8 πόντων, «αποκατέστησε την τάξη» για τους Αθηναίους.

Ο Σμιθ μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα δεν είχε σκοράρει…

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 53-67.

Η τελευταία περίοδος κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα. Το Λαύριο κρατούσε τη διαφορά υπέρ του σχετικά άνετα.

Ουσιαστικά, η δουλειά για την ομάδα του Σερέλη, είχε γίνει από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έδωσε πολύ ψυχολογία στους Αθηναίους.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τάισον Κάρτερ με 28 πόντους. Ο Αμερικανός άσος, δείχνει να βρίσκει και πάλι ρυθμό. Ακόμα, ο Σμιθ πέτυχε 22 πόντους.

Από την άλλη για τον ΠΑΟΚ, ξεχώρισε επιθετικά ο Γκρίφιν με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 36-51, 53-67, 73-89