Κεντρική NBA Ουόριορς – Γκρίζλις – Νικητές οι «Λύκοι» με τρομερό Μοράντ

Ουόριορς – Γκρίζλις – Νικητές οι «Λύκοι» με τρομερό Μοράντ

Ουόριορς Γκρίζλις

Σε ένα τρομερό ματς, οι Μέμφις Γκρίζλις πήραν τη νίκη στην έδρα των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς και τους υποχρέωσαν στην πρώτη τους ήττα στη φετινή σεζόν.

Οι «Αρκούδες» επικράτησαν με 104-101, επιστρέφοντας από το -19 και πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη σε 5 φετινά παιχνίδια.

Οι Ουόριορς ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση, καθώς πήραν διαφορά 17 πόντων στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου (37-20). Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 19 πόντους, με τον Στέφεν Κάρι να είναι «σεληνιασμένος». Στη συνέχεια, οι Γκρίζλις αντέδρασαν και άρχισαν σταδιακά να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά. Έτσι, το ημίχρονο έληξε με τους «Πολεμιστές» να προηγούνται με 55-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «Αρκούδες» εξακολουθούσαν να μειώνουν τη διαφορά, με τον Τζα Μοράντ να ευστοχεί σε μεγάλα σουτ. Έτσι, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση (98-98).

Στην παράταση οι Ουόριορς ήταν άστοχοι, μη καταφέρνοντας να βρουν ρυθμό. Το Μέμφις, λοιπόν, πήρε τη νίκη με 101-104, οδηγώντας το Γκόλντεν Στέιτ στην πρώτη του ήττα στη σεζόν.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-20, 55-45, 79-73, 98-98, 101-104

ΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 4 (12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 5 λάθη), Γουίγκινς 16 (1), Λούνι 4, Κάρι 36 (7/20 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Πουλ 9 (6 λάθη), Μπιέλιτσα 4, Ιγκουοντάλα 2 (6 ριμπάουντ), Πόρτερ 8 (2), Τοσκάνο-Άντερσον 4, Λι 14 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πέιτον

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 15 (5/16 σουτ, 3/10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Άνταμς 12, Μοράντ 30 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπέιν 19 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μέλτον 7 (3/10 σουτ, 1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άντερσον 8 (9 ριμπάουντ), Τίλμαν 4, Τζόουνς 5 (1), Κόντσαρ, Γουίλιαμς 4 (0/7 τρίποντα)

Λεσόρ: Εκτός, λόγω αδιαθεσίας, από το ματς με το Περιστέρι

Εκτός και ο Λεσότο με Περιστέρι. Ο Ματίας Λεσόρ έμεινε τελευταία στιγμή εκτός από τ…