Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνιξ-Μονακό 80-88 [παρ.]: «Απόδραση» από το Καζάν

Ούνιξ-Μονακό 80-88 [παρ.]: «Απόδραση» από το Καζάν

Μονακό Τζέιμς Μπάγερν

Παιχνίδι για γερά νεύρα αποδείχθηκε τελικά αυτό στο Καζάν απέναντι στην Ούνιξ και τη Μονακό. Με το ματς να είναι ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού η παράταση ήταν μάλλον αναπόφευκτη. Ενώ είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς από την κανονική περίοδο, ο Τζέιμς αστόχησε στην κρίσιμη βολή και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί όμως καθάρισε ο ίδιος (14π.) χαρίζοντας στην Μονακό το σπουδαίο διπλό. Εξαιρετικός και ο Ντόντα Χολ(16π. 8ρ.) για τους Μονεγάσκους. Πρώτος σκόρερ για τους Ρώσους ο Χεζόνια (17π.) που όμως είχε ένα κακό παιχνίδι συνολικά με δύο χαμένα τρίποντα κι όλας στην παράταση.

Το ματς:

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχος με τον βετεράνο φόργουορντ, Βοροντσέβιτς, να πετυχαίνει δύο σερί τρίποντα. Όμως, απο το 6΄ (13-11) και μετά πέτυχαν μόλις 2 πόντους και μάλιστα στην τελευταία επίθεση. Ο Ντανίλο Άντουσιτς είχε ήδη ξεκινήσει πολύ καλά για τη Μονακό (8π.), η οποία στο τέλος της περιόδου προηγούταν 18-15.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πολύ ισορροπημένη. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν ένα +7 της Μονακό νωρίς(18-25). Όμως, ένα γρήγορο 7-0 της Ούνιξ έφερε το ματς στα ίσα. Μάλιστα, οι παίκτες κατάφεραν να προηγηθούν μετά από ώρα με τον Λορέντζο Μπράουν (32-31). Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι δύο σταρ των ομάδων δεν ήταν σε πού καλή μέρα. Άποντος ο Χεζόνια με -2 στο ράνκινκ, 4 πόντους και 3 λάθη ο Μάικ Τζέιμς. Το ημίχρονο έκλεισε με 35-39 υπέρ της Μονακό με ένα τρελό τρίποντο του 19χρονου Ρούντι Ντεμαΐς.

Οι παίκτες του Μίτροβιτς στο πρώτο ημίχρονο σούταραν με πολύ καλά ποσοστά και συγκεκριμένα με 64.7% στα δίποντα και 44.4% στα τρίποντα.

Δεύτερο ημίχρονο:

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρωσική ομάδα μπήκε δυνατά και άρχισε να κυκλοφορεί καλά τη μπάλα. Ο Χεζόνια ανέβασε στροφές πετυχαίνοντας γρήγορα 10 πόντους και η Ούνιξ έχτιζε σιγά σιγά διαφορά. Η άμυνά της ταυτόχρονα έσφιξε πολύ βγάζοντας τον Μάικ Τζέιμς τελείως εκτός κλίματος αγώνα. Μάλιστα, με καλάθι του Κάναν στην εκπνοή οι παίκτες του Περάσοβιτς έκλεισαν την τρίτη περίοδο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (58-50).

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η Μονακό στην τελευταία περίοδο. Αυτό που άλλαξαν και άλλαξε και η εικόνα τους είναι ότι προσπαθούσαν να τρέξουν και να επιτεθούν πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με το σετ παιχνίδι που έπαιζαν επί τρία δεκάλεπτα. Κατάφερε κι όλας να προηγηθεί (64-66) με καλάθι του Χολ, πρώτη φορά μετά το 39-41 του πρώτου μέρους. Τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε απόλυτο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσουν συνέχεια το προβάδισμα. Με καλάθι του Χεζόνια η Ούνιξ προηγήθηκε για έναν πόντο (74-73) όμως ο Μάικ Τζέιμς κέρδισε βολές με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη, έχασε τη δεύτερη και έχασε και το τελευταίο σουτ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Παράταση:

Στην παράταση ο Μάικ Τζέιμς μάλλον ήθελε να πάρει το αίμα του πίσω. Ο Αμερικανός σταρ μπήκε σε «clutch zone» και με δικούς του πόντους και ασίστ για το τρίποντο του Λι η Μονακό πήρε προβάδισμα 5 πόντων (78-83). Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 80-88.

0/2 για την Ούνιξ με δύο εντός έδρας ήττες , 2/2 για τη Μονακό που ενθουσιάζει.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 6 (1), Μπράουν Τζ. 14 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάνααν 10 (1/7 τρίποντα), Μπράουν Λ. 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπράντλεϊ 3 (1), Ζάιτσεφ (5 ασίστ), Χεζόνια 17 (4/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Κλιμένκο, Ουζίνσκι 2, Τζέκιρι 5 (7 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 10 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Ντεμαΐς 3 (1), Λι 12 (3)3, Βέστερμαν 7 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντιάλο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Μότουμ 11 (1), Μπουτσιέλ 4, Μοτιεγιούνας 5 (1/4 σουτ, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκρέι 5 (1), Ουαταρά, Άντζουσιτς 10 (0/3 τρίποντα), Χολ 16 (7/9 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 14 (5/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 35-39, 58-50, 74-74κ.α., 80-88παρ..

Εδώ αναλυτικά όλα τα στατιστικά του αγώνα.

Περισσότερα από Κωνσταντίνος Ανδρικόπουλος

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…