Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ούνικς Καζάν – Ζενίτ 69-70: Γλίτωσε το «κάζο»

Ούνικς Καζάν – Ζενίτ 69-70: Γλίτωσε το «κάζο»

unics 820x490 1 jpg

Η Ζενίτ κινδύνεψε να απολέσει διαφορά 10 πόντων (60-70), 1:44 πριν το τέλος του ματς, όμως στο τέλος έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την «Basket Hall Arena». Κορυφαίος για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 18 πόντους, ενώ 17 σημείωσε ο Λόιντ. Από την μεριά των ηττημένων ξεχώρισε ο Αϊζάια Κάναν με 18 πόντους. Ο Μάριο Χεζόνια ήταν καλός για όσο αγωνίστηκε (έκατσε αρκετά στον πάγκο λόγω φάουλ) και τελείωσε το ματς με 14 πόντους (6/13 εντός πεδιάς).

Το ματς

Ο Χεζόνια ξεκίνησε «καυτός» για τους γηπεδούχους με 10 συνεχόμενους πόντους (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα). Ωστόσο, ο Κροάτης χρεώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ (ένα αμυντικό και ένα επιθετικό) και παρακολούθησε το υπόλοιπο δεκάλεπτο από τον πάγκο. Το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε με την Ούνικς να προηγείται με σκορ 22-18. Για τη Ζενίτ ξεκίνησε πολύ καλά ο Κόνερ Φράνκαμπ με 8 πόντους σε 6:33 λεπτά συμμετοχής.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Ζενίτ έφερε το ματς σε ισορροπία. Ο Κόνερ Φράνκαμπ συνέχισε να είναι πολύ καλός και πέτυχε άλλους 8 πόντους. Η Ούνικς δεν ήταν καλή επιθετικά και έχασε το προβάδισμα που είχε από το 1ο δεκάλεπτο. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 33-33.

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Ούνικς έτρεξε ένα γρήγορο 5-0 με ένα δίποντο του Χεζόνια και ένα τρίποντο του Κάναν. Μάλιστα, χάρις σε ένα τρίποντο του Βοροντσέβιτς, οι γηπεδούχοι πήραν την μεγαλύτερή τους διαφορά στο ματς με 6 πόντους (47-41). Ωστόσο, το 4ο φάουλ του Χεζόνια «μπλόκαρε» επιθετικά την Ούνικς. Με αποτέλεσμα η Ζενίτ να «τρέξει» ένα επιμέρους 10-0 και να «κλείσει το 3ο δεκάλεπτο, προηγούμενη, με σκορ 51-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ζενίτ συνέχισε να προηγείται, με τον Μπίλι Μπάρον να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα. Ο Αμερικανός πέτυχε τα 3 από τα 4 τρίποντά του στο 4ο δεκάλεπτο. Έτσι έδωσε αέρα 10 πόντων στην ομάδα του (70-60). Και ενώ όλα έδειχναν πως είχαν κριθεί, 1:44 πριν το τέλος, ένα ξαφνικό ξέσπασμα της Ούνικς έκανε το ματς ντέρμπι. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση. Ωστόσο, στην τελευταία επίθεση ο Κάναν πέτυχε δίποντο για το τελικό 69-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 33-33, 49-51, 69-70.

Στατιστικά:

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 5, Μπράουν 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάνααν 18 (4/8 τρίποντα), Μπράουν 7 (2/8 σουτ, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Ζάιτσεφ 2, Χεζόνια 14 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κλιμένκο 3, Ουζίνσκι, Τζέκιρι 6, Βοροντσέβιτς 3.
ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καράσεφ 2, Κουλάγκιν 4, Μπαρόν 17 (4/8 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 2 (7 ριμπάουντ), Πόιτρς 6 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 1, Φράνκαμπ 18 (3/8 τρίποντα), Μίκι 2, Γκουντάιτις 8.

Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 20/38 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 8/15 βολές, 26 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη.
Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 17/28 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/13 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη.