Κεντρική Διεθνή Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 84-58 – Με το πόδι στο γκάζι

Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 84-58 – Με το πόδι στο γκάζι

Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγε στο σκορ και νίκησε άνετα τη Ζενίτ στη Βαρκελώνη. Ο αγώνας έληξε με τελικό σκορ 84-58, υπέρ της ομάδας του Σάρας.

Η Καταλανική ομάδα δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Ουσιαστικά της αρκούσε ένα καλό ξέσπασμα και ένα σερί 14-0 για να χτίσει μεγάλες διαφορές έναντι των Ρώσων. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουαλ, δε μπόρεσε να επανέλθει ποτέ στο παιχνίδι και να αντιδράσει. Ο Σάρας από την άλλη ευτύχησε να δει τους παίκτες του να παίζουν πολύ καλή άμυνα, αλλά και τους Μίροτιτς και Ντέιβις να κυριαρχούν.

Για τη Μπαρτσελόνα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίροτιτς με 20 πόντους.  Από την άλλη για την ομάδα της Ζενίτ διασώθηκαν οι Λόυντ και Πονίτκα, έχοντας 8 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο και τίποτα δεν προϊδέαζε τους θεατές για αυτό που θα ακολουθήσει. Μάλιστα η Ζενίτ ξεκίνησε το ματς δυναμικά προηγούμενη με 0-4, με τους Λόυντ και Γκουντάιτις.

Ωστόσο η συνέχεια της πρώτης περιόδου διακρίθηκε από σκληρές μάχες, με τις δυο ομάδες να είναι πάντα κοντά στο σκορ. Η Ζενίτ κατόρθωσε να προηγηθεί με τον Ζούμπκοφ στο +5, ωστόσο η Μπαρτσελόνα μείωσε γρήγορα. Το τελικό σκορ άλλωστε της πρώτης περιόδου, ήταν 20-19 υπέρ της Μπάρτσα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο τρομερός Μίροτιτς και η άμυνα των Κατλανών, έκαναν το θαύμα τους, δείχνοντας σε όλη την Ευρώπη τι μπάσκετ μπορούν να αποδώσουν. Συγκεκριμένα η ομάδα του Γιασικεβίτσιους, με το σκορ να είναι στο 22-21, έκανε ένα ανεπανάληπτο σερί 14-0 και έφτασαν με άνεση στο 36-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 24-8, ενώ το ημίχρονο έληξε συνολικό σκορ 44-27. Η Μπαρτσελόνα ήταν επιβλητική σε όλους τους τομείς και ουσιαστικά «έπνιξε» τη Ζενίτ.

Η Μπαρτσελόνα το έκανε να φαίνεται τόσο απλό…

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των δυο ομάδων δεν άλλαξε ουσιαστικά. Η παρέα του Μίροτιτς δεν έδωσε περιθώρια στους Ρώσους και έχοντας μονίμως τη διαφορά πάνω από 20 πόντους ήταν επιβλητική.

Συγκεκριμένα, στην τρίτη περίοδο, η Μπάρτσα δε χαλάρωσε καθόλου και έφτασε να προηγείται 52-27. Τι κι αν βρήκαν λίγο σκορ οι Ρώσοι, οι Καταλανοί συνέχισαν με την ίδια ένταση διαμορφώνοντας το 60-35. Στη συνέχεια ο Λαπροβίτολα διαμόρφωσε με δική του προσπάθεια το 66-39.

Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 22-14 υπέρ των γηπεδούχων, με το συνολικό σκορ να διαμορφώνεται στο 66-41, από τον Φράνκαπ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, καθώς τα πάντα είχαν πλέον κριθεί. Έτσι η Μπαρτσελόνα δεν κινδύνευσε από την προσπάθεια της Ζενίτ να μαζέψει τη μεγάλη διαφορά.

Ο Γιοκουμπάιτς με δική του προσπάθεια έκανε το 71-46. Στη συνέχεια ο ίδιος  διαμόρφωσε 75-51. Αμέσως μετά είχαμε νέο μίνι σερί για τους Καταλανούς, με τον Καλάθη να «γράφει» το 81-56.

Τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 84-58.

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-27, 66-41, 84-58.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές), Σανλί 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Σμιτς 7 (1), Χέις 6, Οριόλα, Λαπροβίτολα 8 (2), Χίγκινς 4 (2/10 σουτ), Κούριτς 7 (1), Γιοκουμπάιτις 6 (5 ριμπάουντ), Μίροτιτς 20 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 4 (4 ασίστ).

Ζενίτ (Πασκουάλ): Λόιντ 8 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Καράσεφ, Βόλκιν 3, Κουλάγκιν 8 (1), Μπαρόν 8 (0/3 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 2 (1/5 δίποντα), Πόιτρες 6 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φράνκαμπ 5, Μίκι 4 (4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6.

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 27/46 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 6/8 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 19/40 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 14/20 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 9 επιθετικά), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.

Περισσότερα από Αναστάσης Κατσαβός

Περιστέρι: Τελικός πρόκρισης κόντρα στην Τενερίφη

«Τελικός» πρόκρισης για το Περιστέρι. Συνδυασμό αποτελεσμάτων θέλει το Περιστέρι   που αντ…