Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μονακό – Μπαρτσελόνα 81-85 [παρ]: «Επέστρεψε» και κέρδισε

Μονακό – Μπαρτσελόνα 81-85 [παρ]: «Επέστρεψε» και κέρδισε

Monaco Barcelona

Με τον Μπράντον Ντέιβις να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση η Μπαρτσελόνα πέρασε από τη Μονακό επικρατώντας στην παράταση 85-81.

Η Μονακό το πάλεψε. Διεκδίκησε στα ίσια το ματς. Η Μπαρτσελόνα ωστόσο με κορυφαίο τον Μπράντον Ντέιβις γύρισε το διακόπτη και κέρδισε στην παράταση 85-81 (75-75 κ.α)

Η Μονακό ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε 7-2, με τον Κουατάρα να είναι ζεστός στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Μπάρτσελόνα ωστόσο με τους Ντέιβις και Μίροτιτς κατάφερε να φέρει στον πόντο το παιχνίδι (11-10). Ο Γουίλ Τόμας όμως, με 9 δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου στο +10 (22-12).

Από την δεύτερη περίοδο και μετά, η Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση και με τον Μίροτιτς ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας και πάλι στον πόντο (32-31) 19′ με τη Μονακό να κρατά ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (35-31).

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα θυμήθηκε τον καλό της εαυτό, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ντέιβις που μέχρι τότε είχε βάλει 17 πόντους.

Μείωσε αρχικά 37-36, ενώ μέχρι και το 29′ είχε καταφέρει να κάνει και την ανατροπή (54-52), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-54 υπέρ των Καταλανών.

Στην τελευταία περίοδο, η Μονακό έφτασε στο 39′ να προηγηθεί με 74-71 και 75-73. Ο Ντέιβις όμως ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μπάρτσελόνα πέτυχε 10 πόντους και σε συνδυασμό τους 6 που δέχθηκε στην άμυνα κατάφερε να φτάσει με την… ψυχή στο στόμα στη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 35-31, 54-56, 75-75 (κ.δ.), 81-85

ΑΕΚ: Για προβοκάτσια κάνει λόγο η ΚΑΕ

Ανακοίνωση για την τιμωρία στο BCL με τον Προμηθέα έβγαλε η ΚΑΕ ΑΕΚ. Με ανακοίνωση η ΚΑΕ Α…