Κεντρική Διεθνή Basketball Champions League Μάλαγα – Λαύριο 86-70: «Εγκλωβίστηκε» κι έχασε

Μάλαγα – Λαύριο 86-70: «Εγκλωβίστηκε» κι έχασε

Λαύριο

Το Λαύριο δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικό κόντρα στη Μάλαγα με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 86-70 για το Basketball Champions League.

Το Λαύριο το πάλεψε για ένα δεκάλεπτο. Από την δεύτερη περίοδο και μετά ωστόσο, δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικό κόντρα στη Μάλαγα, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 86-70 για το Basketball Champions League

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη… εκτροχιάστηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν «εγκλωβίστηκε» στην αντίπαλη άμυνα και δέχθηκε επιμέρους σκορ 25-15, με το οποίο η Ουνικάχα εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά (45-35 στο 20΄).

Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας στροφές στην επίθεση, αλλά με την άμυνα του σε… καταστολή δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ… Στον επίλογο του αγώνα, η ελληνική ομάδα πλήρωσε την αστοχία της από τα 6.75 (5/23 τρίποντα) και τα λάθη, δείχνοντας ανήμπορη να φανεί απειλητική.

Πρώτος σκόρερ του Λαυρίου ο Τάισον Κάρτερ με 21 πόντους, ενώ από την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έλαμψε ο Μπριθουέλα με 16.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70
Διαιτητές: Ματσόνι, Μαρκές, Ζούπανσιτς
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Κατσικάρης): Αμπρομάιτις 15 (1), Αλόνσο 9 (2), Μπουτέιγ 13 (1), Κόουλ 7 (1), Νόζα 2, Μπαρέιρο 9 (2), Μπριθουέλα 16 (2), Ντίαθ, Έρικ 6, Φερνάντεθ 9 (1).
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπλερ, Λιούις 14 (1), Νικολαΐδης 2, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος 2, Αμίνου 2, Κάρτερ 21 (3), Γερομιχαλός 3 (1), Γκόινς, Κακλαμανάκης 10, Μουράτος 8, Σμιθ 8.