Κεντρική Basket League ΑΕΚ Ιωνικός Νίκαιας – ΑΕΚ – 59-65 – Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν άμυνα και καρδιά μέχρι το τέλος

ΑΕΚ

Ο Ιωνικός υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο κλειστό «Ο Πλάτων» στη Νίκαια για την 5η αγωνιστική της Basket League. Τελικό σκορ του αγώνα είναι το 65-59 υπέρ της «Ένωσης»

Ο Σεγούρα επέλεξε για το αρχικό σχήμα του Ιωνικού τους Κολβέρο, Τζέρμαν, Χουγκάζ, Μουσταφά και Γόντικα. Από την άλλη ο Στέφανος Δέδας ξεκίνησε το ματς με τους Φλιώνη, Ανγκολα, Βαουλετ, Γέλοβατς και Χάμερ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δυο ομάδες  ξεκίνησαν κάπως νευρικά στην επίθεση. Τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες και στα πρώτα 5.29΄αγώνα το σκορ ήταν 7-5 για τους οικοδεσπότες με τον Τζέρμαν να έχει βάλει τους 5 πόντους της ομάδας του.

Ο ίδιος παίκτης ήταν πρωταγωνιστής και πάλι καθώς διαμόρφωσε το 13-7. Στη συνέχεια ο Μουσταφά έκανε το 15-9 με δίποντο. Ωστόσο ο Νίκος Παππάς είχε την απάντηση για την ΑΕΚ, καθώς με δίποντο μείωσε σε 15-11. Παράλληλα ο Γέλοβατς μείωσε εκ νέου σε 15-13.

Ο Ιωνικός για το υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου πάταγε καλύτερα. Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με προβάδισμα των γηπεδούχων με 23-15.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 7-0 έφτασε το ματς στο 23-22. Μάλιστα, σε μια εντυπωσιακή φάση, ο Νίκος Παππάς ύψωσε τη μπάλα στον Γκρίφιν, ο οποίος πραγματοποίησε ένα θεαματικό κάρφωμα.

Μάλιστα η ΑΕΚ, συνέχισε την καλή της εμφάνιση φέρνοντας το παιχνίδι στο 25-25, με δίποντο του Ίαν Χάμερ. Με το χρονόμετρο να γράφει 5.22’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Γκρίφιν, έβαλε μπροστά τη «Βασίλισσα» με 28-29.

Η «Ένωση» έσφιξε την άμυνα της και με κοψίματα πάνω στο σουτ, κατάφερε να πλησιάσει και να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ. Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί στον αγώνα και με 1.45’ να απομένει για το ημίχρονο προηγούνταν με 35-28 μέσα στη Νίκαια. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 20-5 στη δεύτερη περίοδο.

Το πρώτο μέρος επεφύλαξε και μια αρνητική έκπληξη για τη «Βασίλισσα». Ο Στέφαν Γέλοβατς, έπεσε κάπως περίεργα στο παρκέ μετά από δικό του σουτ και εξέφρασε πόνους στο αριστερό του πόδι. Η κατάσταση του αναμένεται να εκτιμηθεί από το ιατρικό επιτελείο των «κιτρινόμαυρων».

Τελικό σκορ πρώτου ημιχρόνου στη Νίκαια ήταν το 38-28 υπέρ της ΑΕΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε. Ο Ανγκόλα με δικό του σουτ τριών πόντων έκανε το 46-32 υπέρ της «Ένωσης. Η ομάδα του Δέδα, πήγαινε πολύ δυνατά στις επαφές στην άμυνα με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να δυσκολεύεται να βρει σκορ.

Για τα επόμενα λεπτά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και η ΑΕΚ μπορούσε να διατηρήσει διψήφιες διαφορές. Η απόσταση των δυο ομάδων ήταν για αρκετά αγωνιστικά λεπτά μεταξύ 9 και 11 πόντων.

Το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε με θεαματικό κάρφωμα του Όουενς. Η διαφορά ξανά στους 9 και το σκορ στο 52-43 υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Ιωνικός, με την αρχή του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου προσπάθησε να αντιδράσει. Έτσι, με τους Κολοβέρο και Τζέρμαν, έφτασε το ματς στους 3 πόντους, έχοντας ένα σερί 8-2. Με 7.54′ να απομένουν για το τέλος τους ματς το σκορ διαμορφώθηκε σε 52-54, με την ΑΕΚ να έχει απωλέσει πλέον τις διψήφιες διαφορές.

Ο Μπράιαντ Ανγκόλα σε εκείνο το σημείο βγήκε μπροστά για τους φιλοξενούμενους και με τρίποντο έκανε το 56-52. Στη συνέχεια ο Παππάς, με διείσδυση στο καλάθι έκανε το 59-52 υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Ιωνικός πλησίασε εκ νέου και με τρίποντο του Γκιουζέλη  έκανε το 57-59, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ωστόσο η ΑΕΚ κρατούσε ακόμα κι έτσι το ματς στα χέρια της. Έτσι, περίπου 2μιση λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Ανγκόλα έδωσε τη μπάλα στο Γκρίφιν που κάρφωσε για το 57-63.

Στην τελική ευθεία του αγώνα δίνοντας σκληρές μάχες, ωστόσο οι Νικαιώτες δε μπόρεσαν αν αλλάξουν την κατάσταση. Έτσι η ΑΕΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στα Λιόσια νικώντας με 65-59 μέσα στο κλειστό του Πλάτωνα.

Για να δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65.

Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα:

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουχαϊμίν 9 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κολοβέρος 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέρμαν 24 (6/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γόντικας 2 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χουγκάζ 2 (1/6 σουτ), Αρσενόπουλος 3 (1), Όουενς 2, Μούρτος, Αθηναίου 5 (1/7 σουτ), Γκιουζέλης 5 (1)

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 4, Ανγκόλα 15 (2/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γέλοβατς 7 (1), Βαουλέτ, Χάμερ 12 (4/9 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Κολόμ (0/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 4, Παππάς 7 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ), Γκρίφιν 14 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 12/33 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 14/20 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 13 επιθετικά), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/29 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 15/16 βολές, 41 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 16 λάθη