Κεντρική Basket League Ιωνικός – Άρης 93-83: Καθοριστικός Κολοβέρος στη νίκη των Νικαιωτών

Ιωνικός – Άρης 93-83: Καθοριστικός Κολοβέρος στη νίκη των Νικαιωτών

ionikos aris 820x490 1 jpg

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan Basket League σημείωσε ο Ιωνικός HNC Revolution καθώς επιβλήθηκε με 93-83 του Άρη στην παράταση (κ.α. 77-77) στο κλειστό του Πλάτωνα, για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με 9-0 σερί στο ξεκίνημα της παράτασης ο Ιωνικός προηγήθηκε με 86-77 του Άρη και στη συνέχεια είχε τον απόλυτο έλεγχο, με τον Ιωσήφ Κολοβέρο να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με 23 πόντους και καθοριστικές λύσεις στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι βέβαια, εκμεταλλεύτηκαν την δράση των Ιωσήφ Κολοβέρου, Νίκου Χουγκάζ και Κωστή Γόντικα, ώστε να «χτίσουν» διψήφιο προβάδισμα (23-11 στο 8′) που δεν έβρισκε απάντηση από τους «κίτρινους».

Το 40% στα δίποντα και το 23% στα τρίποντα που είχαν οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη σε συνδυασμό με την αδυναμία τους να παίξουν καλή προσωπική άμυνα, έδωσε στον Ιωνικό τη δυνατότητα να φτάσει μέχρι το +15 (48-33) στο ημίχρονο.

Η απάντηση από τον Άρη ήρθε στην επανάληψη. Με τον Ολιβιέ Χάνλαν να βρίσκει ρυθμό και τον Άντονι Κάουαν να ηγείται με προσωπικές φάσεις, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο μείωσαν αλλά πήραν και το προβάδισμα επιστρέφοντας από το -17 στο 25’, για το +3 (70-73) στο 37’, μετά από εύστοχο τρίποντο του Άντονι Κάουαν.

Το παιχνίδι πάντως οδηγήθηκε στην παράταση αφού το τρίποντο του Γιουτζίν Τζέρμαν και η βολή του Έρικ Λόκετ έφεραν το ματς στα ίσια (77-77). Εκεί, οι εννέα αναπάντητοι πόντοι που σημείωσαν οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα αποδείχθηκαν αρκετοί, προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος για τον Ιωνικό HNC Revolution.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 63-54, 77-77 (κ.α.), 93-83.Ιωνικός