Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 74-76: Έξι στα έξι για τους Καταλανούς

Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 74-76: Έξι στα έξι για τους Καταλανούς

Barcelona 1 820x490 1 jpg

Στην Πόλη, ένα απίθανο buzzer beater του Μίροτιτς χάρισε στην Μπαρτσελόνα τη νίκη με 76-74 επί της Φενερμπαχτσέ, με την οποία διεύρυναν σε 6-0 το αήττητο ρεκόρ των Καταλανών, υποχρεώνοντας παράλληλα την τουρκική ομάδα στην τέταρτη εφετινή απώλεια.

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έδειξαν να «σφραγίζουν» τη νίκη από τη δεύτερη περίοδο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-9, αλλά η αστοχία τους από τα 6.75 (5/21 τρίποντα) βοήθησε τη Φενέρ να επιστρέψει και να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά τον Μίροτιτς να έχει άλλη άποψη…

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κόρι Χίγκινς με 18 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε απολογισμό 11 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τη Φενερμπαχτσέ ξεχώρισε ο Γιαν Βέσελι με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 29-35, 48-49, 74-76

Μπαρτζώκας: «Καθοριστική η ένταση των Γκος και Ουόκαπ»

Στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του στάθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο προπονητής του Ολυμ…