Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας: Ζαλγκίρις Κάουνας 73-61

Ερυθρός Αστέρας: Ζαλγκίρις Κάουνας 73-61

555 1

Σε ένα κακό ποιοτικό ματς ο Ερυθρός Αστέρας πήρε την νίκη κόντρα στη Ζαλγκίρις με σκορ 73-61. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νίκολα Κάλινιτς (15π. 5ριμπ. 3ασ.), Όγκνιεν Ντόμπριτς (13π. 5/12 σουτ) και Λούκα Μίτροβιτς (12π. 7ριμπ.). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζος Νέμπο, ο οποίος έκανε «double-double» με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Θετικοί ήταν και οι Νιλς Γκιφάι (11π.) και Λούκας Λεκαβίτσιους (11π.) σε ένα μέτριο μπάσκετ που παρουσιάζει στο παρκέ η Ζαλγκίρις.

Επόμενη αγωνιστική στη «διαβολοβδομάδα» για τους Σέρβους στις 15/10 με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (εκτός). Οι Λιθουανοί έρχονται την Παρασκευή στην Ελλάδα, για να αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό.

Α’ Ημίχρονο

Στα πρώτα 5 λεπτά του α’ δεκαλέπτου ο Ερυθρός Αστέρας είχε το πάνω χέρι. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς προηγήθηκε μέχρι και με 12-5, με τον Νέιτ Γουόλτερς να ηγείται των επιθέσεων των Σέρβων. Από αυτό το σημείο η Ζαλγίρις ισορρόπησε και έφτασε να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 14-13. Ο Τζος Νέμπο ξεκίνησε πολύ καλά με 6 πόντους, όπως και ο Νιλς Γκιφάι με 5. Το ματς ήταν κακό στο ξεκίνημα κάτι που φαίνεται και από τους συνολικά 27 πόντους που πέτυχαν οι δύο ομάδες στο α’ δεκάλεπτο.

Στο β’ δεκάλεπτο συνεχίστηκε ο κακός ρυθμός του αγώνα. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες κάτι που δεν τις βοήθησε επιθετικά. Υπήρχαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, καθώς μία έπαιρνε το προβάδισμα ο Ερυθρός Αστέρας και μία η Ζαλγκίρις. Τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου 29-27 υπέρ των Σέρβων, οι οποίοι κέρδισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 16-13. Νέιτ Γουόλτερς με 9 και Τζός Νέμπο (7 ριμπάουντ) με 10 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των ομάδων τους.

Στα στατιστικά του ημιχρόνου που αξίζει να προσέξουμε: τα 1/9 τρίποντα των γηπεδούχων και τα 8/21 δίποντα των φιλοξενούμενων!

Β’ Ημίχρονο

Ο ρυθμός του ματς δεν άλλαξε ούτε στο γ’ δεκάλεπτο. Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερος και το πήρε με σκορ 17-15. Ο Κάλινιτς ανέβηκε αρκετά για τους Σέρβους και με 9 πόντους στο δεκάλεπτο έφτασε τους 11 συνολικά. Έτσι έγινε ο 1ος σκόρερ της ομάδας του. Για τη Ζαλγκίρις συνέχισε να είναι πολύ καλός ο Νέμπο, ο οποίος έφτασε τους 14 πόντους. 46-42 σκορ γ’ δεκαλέπτου σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά ματς.

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ερυθρό να προηγείται ελαφρώς σε όλη τη διάρκειά του. Ο πρώην παίκτης της Μπούντουτσνοστ, Λούκα Μίτροβιτς πήρε αρκετές πρωτοβουλίες και με 7 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 62-58, 4 σχεδόν λεπτά πριν το φινάλε. Πριν από αυτό βέβαια, ο Τάιλερ Κάβανο της Ζαλγκίρις με δύο συνεχόμενα τρίποντα είχε ρίξει τη διαφορά στο καλάθι (60-58).

Από εκείνο το σημείο οι Σέρβοι «έτρεξαν» ένα 8-0 και αύξησαν τη διαφορά στους 10 πόντους, 1:11 πριν το φινάλε. Ο αγώνας είχε, πλέον κριθεί, καθώς ακόμα και στο έμμεσο τρίποντο του Λεκαβίτσιους, ο Ερυθρός Αστέρας είχε άμεση απάντηση με τον Χόλινς. Τελικό σκορ αγώνα 73-61 με τους Σέρβους να πετυχαίνουν τη 2η νίκη τους στην Ευρωλίγκα και να ανεβαίνουν στο 2-1. Από την άλλη με το αριστερό ξεκίνησε στον πάγκο της Ζαλγκίρις ο Γιούρι Ζντοβτς. Οι Λιθουανοί δεν έχουν ακόμα νίκη στη διοργάνωση (0-3).

Τα Δεκάλεπτα: 13-14, 29-27, 46-42, 73-61.

Στατιστικά

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 2, Γουόλτερς 11 (5/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νταβίντοβατς 7 (1), Μίτροβιτς 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Κάλινιτς 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 13 (1/6 τρίποντα), Χόλινς 5 (1), Σιμόνοβιτς 3 (1), Ιβάνοβιτς (0/7 σουτ, 3/4 βολές), Κούζμιτς 2.
Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 4, Λεκαβίτσιους 11 (2), Νίμπι 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μούντιεϊ (0/4 σουτ, 3 ασίστ), Καλνιέτις 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις, Στρέλνιεκς 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάβανο 8 (2), Γκιφάι 11 (3/5 τρίποντα), Ουλανόβας 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Ερυθρός Αστέρας: 22/40 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 14/19 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 14/33 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 6/6 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.

The post Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις Κάουνας 73-61 appeared first on overfm.gr.

Φασούλας: Με τον Γκάλη, τον Γιαννάκη, με τον «τίγρη»…

Ο Παναγιώτης Φασούλας «ενώνει» το (πραγματικό) μπάσκετ. Ο Βαγγέλης Λιόλιος επιχείρησε να κ…