Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι – Ερυθρός Αστέρας 79-62: Ξόρκισε τον… δαίμονα

Αρμάνι – Ερυθρός Αστέρας 79-62: Ξόρκισε τον… δαίμονα

Αρμάνι

Στο «Mediolanum Forum» του Μιλάνου η Αρμάνι έβαλε τις βάσεις κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για την 6η εφετινή νίκη της από την πρώτη περίοδο.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, έφερε το ματς στα μέτρα της με εξαιρετική άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 24-6!

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να «μαζέψουν» κάπως την κατάσταση στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, μειώνοντας στους 12 πόντους (62-50).

Στο φινάλε οι Ιταλοί είχαν την ηρεμία για να «σκουπίσουν» το ματς με πρωταγωνιστές τους Σιλντς και Ντέβον Χολ.

Πρώτος σκόρερ για την Αρμάνι ο Σέιβον Σιλντς με 18 πόντους  (3/6 τρίπ.), ενώ ο Ντίνος Μήτογλου ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Ο Λούκα Μίτροβιτς με 17 πόντους και ο Όγκνιεν Ντόμπριτς με 13 πόντους ήταν οι μοναδικοί που προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στην ιταλική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 43-27,  62-50, 79-62