Κεντρική Basket League Απόλλων Πάτρας – ΑΕΚ 84-68 – Τη «σκότωσαν» οι πρώην

Απόλλων Πάτρας – ΑΕΚ 84-68 – Τη «σκότωσαν» οι πρώην

Απόλλων - ΑΕΚ

Εντυπωσιακός ήταν ο Απόλλων Πάτρας στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ. Για την 3η αγωνιστική της Basket League. Οι Πατρινοί, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους πρώην «κιτρινόμαυρους» Τσαλμπούρη και Δίπλαρο, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και στο τέλος πήραν και τη διαφορά.

Η ΑΕΚ είχε κάκιστη εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά ήταν αρκετά κακή στη δεύτερη περίοδο.

Η εικόνα του αγώνα:

Το πρώτο πεντάλεπτο ήταν αρκετά ανταγωνιστικό. Η ΑΕΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα (10-7) που το κράτησε μέχρι και το τέλος της περιόδου (22-17). Ο Παππάς οδηγούσε στο σκοράρισμα για την Ένωση, έχοντας τους επτά τελευταίους πόντους της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Απόλλων έβαλε το πόδι στο γκάζι. Έτρεξε ένα επί μέρους 29-13, κάνοντας το 22-24 σε 32-24, με ένα σερί 10-0. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΚ μπόρεσε να μειώσει στο σκορ (-7, 40-33) με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον Απόλλωνα να είναι μπροστά με 11 (46-35).