Κεντρική Γυναίκες Α1 Γυναικών: Νικηφόρο ξεκίνημα στην Κρήτη για τον ΠΑΟΚ

Α1 Γυναικών: Νικηφόρο ξεκίνημα στην Κρήτη για τον ΠΑΟΚ

paok xania e1634400609399 820x490 1 jpg

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στην Α1 Γυναικών μπάσκετ, καθώς πέρασε από τα Χανιά, νικώντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 73-71.

Με νίκη 73-71 πέρασε από τα Χανία ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, για την πρεμιέρα της Α1 γυναικών. Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά αρκέστηκαν σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, για να χτίσουν διψήφιες διαφορές.

Συγκεκριμένα, με πρωταγωνίστρια την Αντιγόνη Χαιριστανίδου, που σημείωσε 18 πόντους, οι «ασπρόμαυρες», πήραν το «διπλό» στην Κρήτη.

Εύκολα στο πρώτο ημίχρονο – Χαλάρωση στο τέλος

Ο ΠΑΟΚ  πήρε από την αρχή διψήφιες διαφορές, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με σκορ 10-22. Αντίστοιχα και το δεύτερο ημίχρονο, έκλεισε με το σκορ να βρίσκεται στο 25-30 και τον ΠΑΟΚ να επικρατεί άνετα μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ως «προίκα» οι παίκτριες του Κεραμιδά έφτασαν στη νίκη πιο εύκολα από ότι δείχνει το 73-71. Μπορεί να έχασαν και τα άλλα δυο δεκάλεπτα, αλλά όχι και τον αγώνα.