Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ Τα καλύτερα στιγμιότυπα του ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου [vid]

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου [vid]

ΠΑΟΚ

Μετά από δεκαοκτώ μήνες οι φίλοι του ΠΑΟΚ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά παιχνίδι της ομάδας τους. Ο Δικέφαλος  υποδέχτηκε στην έδρα του τον Κολοσσό.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, ενόψει και της έναρξης του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket league, και πήρε τη νίκη με 87-72.

Αναλυτικά η ανακοίνωση των «ασπρόμαυρων» για το παιχνίδι:

ΠΑΟΚ mateco – Κολοσσός H Hotels: 87-82

Με νίκη συνοδεύτηκε το πρώτο παιχνίδι του ΠΑΟΚ mateco στο PAOK Sports Arena παρουσία φιλάθλων μετά από 18 ολόκληρους μήνες. Ο ΠΑΟΚ mateco επικράτησε με 87-82 του Κολοσσού H Hotels. Επέστρεψε ο κόσμος και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης. Μετά από μία δεκαετία σχεδόν στα ασπρόμαυρα, ήρθε στο γήπεδο ως αντίπαλος.

Για τον ΠΑΟΚ mateco, απομένει πλέον ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι, αύριο στις 17:00 με τη Λάρισα (κεκλεισμένων θυρών) για να ολοκληρωθεί η προετοιμασία της ομάδας ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε τον αγώνα με τους Love, Griffin, DiLeo, Γιάνκοβιτς και Jones. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (8-11 στο 4΄, 15-15 στο 8΄). Όμως στη λήξη του, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 16-17.

Ο Κολοσσός H Hotels είχε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Δημιούργησε συνθήκες για να ξεφύγει στο σκορ (31-37 στο 16’30’’). Ωστόσο ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (40-42) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Griffin ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 43-45 και λίγο αργότερα με νέο καλάθι, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα μας (46-45 στο 22΄), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το προβάδισμα και πάλι (51-54 στο 25’). Με καλάθι του Γιώργου Καμπερίδη ο ΠΑΟΚ mateco ισοφάρισε (65-65) στη λήξη τα τρίτης περιόδου.

Ο τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε με πανομοιότυπο τρόπο, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τον David DiLeo να είναι αυτός που με ένα τρίποντο και 2/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Γ.

Δεκάλεπτα: 16-17, 40-42, 65-65, 87-82

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 4, Love 13, Griffin 5 (1), Καμπερίδης Μ., DiLeo 22 (4), Ρούμογλου 3 (1), Καμπερίδης Γ. 11 (3), Carter 7 (2), Jones 1, Τολιόπουλος 8 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Ogbeide 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELSΞανθόπουλος 2, Mesicek 2, Πράπας, Momirov 12 (2), Williams 23 (5), Μαργαρίτης 10, Μπιλής 4, Miller 9, Tllie 8 (2), Χατζηδάκης 6, Σλαφτσάκης 6 (2).