Κεντρική Basket League Άρης “Ωραίος” Άρης κόντρα στην Πέλιστερ: Άρεσε ο Κάουαν, αγωνίστηκε ο Λόκετ

“Ωραίος” Άρης κόντρα στην Πέλιστερ: Άρεσε ο Κάουαν, αγωνίστηκε ο Λόκετ

To πρώτο του φιλικό, κατά το διάστημα της προετοιμασίας, έδωσε ο Άρης. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε θετική εικόνα και επικράτησε της Πέλιστερ με 91-71. Στον αγώνα συμμετείχε και ο Έρικ Λόκετ. Ο Αμερικανός, με ύψος 1.96, που προέρχεται από την ΕΝΑΔ (Κύπρος), πέτυχε 13 πόντους. Ο 25χρονος αθλητής δοκιμάζεται από τον Άρη. Πρώτος σκόρερ των “κιτρίνων” ήταν ο Κάουαν με 26 πόντους, δείχνοντας ικανοποιητικά δείγματα από το πρώτο φιλικό.

Η ΚΑΕ αναφέρει:

“Ο ΑΡΗΣ κέρδισε την Πέλιστερ με 91-71 στο πρώτο φιλικό του εν όψει της προσεχούς αγωνιστικής περιόδου, σε αγώνα που διεξήχθη στο «Nick Galis Hall».

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε το προβάδισμα σε όλο το διάστημα του αγώνα. Προηγήθηκε με 18-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-17. Στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 10-0 ο ΑΡΗΣ ξέφυγε με 35-22 και προς το τέλος του ημιχρόνου, με ένα σερί 9-0 έφτασε τη διαφορά στους 21 πόντους (51-30), πριν από το 53-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν τη διαφορά στους 25 πόντους (59-34) και έκλεισαν την περίοδο στο 73-55. Ο κόουτς του ΑΡΗ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-67, όμως ο ΑΡΗΣ ανέβασε εκ νέου τη διαφορά, για το τελικό 91-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 53-32, 73-55, 91-71.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 4, Κάουαν JR 26 (3), Σιδηροηλίας 1, Πετανίδης 2, Λόκετ 13 (2), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 16 (3), Χάνλαν 18 (1), Κώττας 11, Λαμπρόπουλος, Καραγιάννης.

ΠΕΛΙΣΤΕΡ: Τσιζ 11 (1), Ναϊντόφσκι, Μαλέσεβιτς 9, Καρατζόφσκι 11 (3), Χότον 9, Κέσαρ 12, Σερνάροφ, Μλαντένοβιτς 4 (1), Τραϊκόφσκι 2, Μλαντενόφσκι 11, Γιουρόφσκι 2.

* Για τον ΑΡΗ δεν αγωνίστηκαν ο Σταύρος Σχίζας και ο Στέλιος Πουλιανίτης, οι οποίοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού”.