Κεντρική Διεθνή Νίκησε η Βενέτσια στο ντεμπούτο Χαραλαμπόπουλου

Νίκησε η Βενέτσια στο ντεμπούτο Χαραλαμπόπουλου

charalampopoulos

Γούρικο ντεμπούτο έκανε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με τη φανέλα της Βενέτσια. Ο Έλληνας διεθνής, έπαιξε σημαντικό ρόλο στον αγώνα του Σούπερ Καπ μεταξύ Βενέτσια και Φορτιτούντο.

Το τελικό αποτέλεσμα μεταξύ των δυο ομάδων είναι 83-70 για την ομάδα του Βασίλη Χαραλαμπόπουλο. Οι Βενετοί νίκησαν όσο εύκολα δείχνει και το τελικό σκορ, καθώς κατάφεραν να ξεφύγουν από τη δεύτερη περίοδο με 44-27.

Στη συνέχεια, η Φορτιτούντο κατάφερε να κάνει μια μίνι ανατροπή φτάνοντας το σκορ στο 59-50. Ωστόσο η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε, καθώς η Βενέτσια κράτησε εύκολα το προβάδισμά της, τελειώνοντας το ματς με διαφορά 13 πόντων.

Το ντεμπούτο Χαραλαμπόπουλου και οι πρωταγωνιστές

Στην πρώτη του συμμετοχή με τη Βενετσιάνικη φανέλα, ο Χαραλαμπόπουλος, έμεινε στο παρκέ περίπου 17 λεπτά. Σε αυτά τα λεπτά κατέγραψε 4 πόντους, με 2/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Πρωταγωνιστές για τη Βενέτσια, ήταν ο Τονούτ με 14 πόντους, ο Βιτάλι με 13 και ο Ουάτ με 12. Για τη Φορτιτούντο από την άλλη, κορυφαίος ήταν ο Μπαλντάσο με 16 πόντους.

Το Ιταλικό Σούπερ Καπ, βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη και επόμενος αγώνας των Βενετσιάνων, είναι κόντρα στη Ρέτζιο Εμίλια.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 44-27, 59-50, 83-70