Κεντρική Διεθνή Ηττήθηκε και αποκλείστηκε η Νίκη Λευκάδας

Ηττήθηκε και αποκλείστηκε η Νίκη Λευκάδας

NikiLeykadas basket gynaikon 820x490 1 jpg

Η Νίκη Λευκάδας δεν κατάφερε στον επαναληπτικό αγώνα με την Ουνιβερσιτάς Πεάτς επί ουγγρικού εδάφους να καλύψει τη διαφορά των 17 πόντων από την ήττα της στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα και είπε πρόωρο αντίο στο εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 72-64, στα προκριματικά του EuroCup Γυναικών και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της.

Η Νίκη Λευκάδας «πλήρωσε» απόψε την κακή εκκίνηση της. «Κόλλησε» στο πρώτο δεκάλεπτο στους 8 πόντους και βρέθηκε στο 10΄ στο -11 (19-8). Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να βρει ρυθμό μέσα από την επίθεση της στη δεύτερη περίοδο, αλλά με την άμυνα να μην… ακολουθεί, πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -10 (38-28). Καταστροφική η τρίτη περίοδος και το εις βάρος της επιμέρους σκορ 20-12, με το οποίο βρέθηκε στο -18 (58-40 στο 30΄) και… παραδόθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 38-28, 58-40, 72-64