Κεντρική Ελλάδα Νεανίδων: Ελλάδα – Σλοβακία 56-54

Νεανίδων: Ελλάδα – Σλοβακία 56-54

georgia grigoropoulou ellada slovakia

Η Εθνική Νεανίδων έκανε την πρώτη της νίκη στο European Challenger με το τελικό 56-54 επί της Σλοβακίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.Αύριο στο πρόγραμμα υπάρχει ρεπό για όλες τις ομάδες. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει μεθαύριο (31/7) στις 18.00 την Ισπανία.

Σε αντίθεση με τους προηγούμενους αγώνες της η ελληνική ομάδα ήταν αυτή που έκανε καλύτερο πρώτο βήμα. Ξέφυγε με ένα 11-2 (4’10’’) με καλή άμυνα, μαχητικότητα στα ριμπάουντ και χωρίς διστακτικότητα στην επίθεση. Η Ελλάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για να φτάσει από το 15-6 (7’10’’) στο 28-12 (13’40’’).

Ο Γιάννης Γερεουδάκης είδε τις παίκτριές του να αντιδρούν και όταν η διαφορά μειώθηκε στο μισό (30-22, 16’30’’). Το πρώτο τρίποντο του αγώνα ήρθε από τη Λαμπρινή Πολυμένη, η οποία διαμόρφωσε το 35-22 (17’30’’) και η ίδια έγραψε το 39-27 με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης. Στο πρώτο εικοσάλεπτο η Γεωργία Γρηγοροπούλου είχε ήδη double double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Σλοβακία, που δεν είχε ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε στην τρίτη περίοδο με 2/2 για να γράφει το 39-33 και πλησίασε ακόμη περισσότερο (39-37, 23’). Το σερί “χάλασε” η Δασκουλίδου (41-37, 23’20”), για να έρθει η Πρίφτη να γράψει το 45-39 (26’). Η Δασκουλίδου χρεώθηκε με το 4ο φάουλ της με την επιστροφή στο παιχνίδι για την τέταρτη περίοδο, ενώ από τρία είχαν Πολυμένη και Μπαξεβάνου από την τρίτη. Η Σλοβακία ισοφάρισε (45-45, 31’20”) και λίγο αργότερα πήρε και το πρώτο προβάδισμα (48-49, 33’15”). Γρηγοροπούλου και Πολυμένη ισοφάρισαν (51-51, 34’50”). Η Πρίφτη έφερε ξανά μπροστά την Ελλάδα (55-54, 39′), η Δαμουλάκη με 1/2 βολές έγραψε το 56-54 με 12” για το φινάλε. Οι δύο ομάδες διεκδίκησαν την μπάλα με το βελάκι να δείχνει Σλοβακία και 6” πλέον στο ρολόι, αλλά η Ελλάδα κράτησε στα χέρια της τη νίκη.

Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Γκαϊντότζ (Πολωνία), Ζιτλούκιν (Ρωσία)

Δεκάλεπτα: 18-10, 39-27, 45-43, 56-54

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Δαμουλάκη 5, Δασκουλίδου 4, Πολυμένη 17, Πρίφτη 8, Τσαγκαροπούλου 2, Αλεξιά, Μπαξεβάνου, Δροσούνη 4, Γρηγοροπούλου 16 (18ρ.), Λέρη, Παπαδάκη

Περισσότερα σε Ελλάδα

Γκριγκόνις: «Να είμαστε συγκεντρωμένοι»

Ο Μάριους Γκριγκόνις μίλησε για τον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Παναθηναϊκός αναχώρησε γ…