Κεντρική Διεθνή Καναδάς – Τσεχία 101-103: Βόμβα μεγατόνων στο προολυμπιακό

Καναδάς – Τσεχία 101-103: Βόμβα μεγατόνων στο προολυμπιακό

satoransky jpg

Το δίποντο του Τόμας Σατοράνσκι από την κορυφή της ρακέτας και με τη βοήθεια του ταμπλό στο 1.8΄΄ για τη λήξη της παράτασης (94-94κ.α.), ολοκλήρωσε την έκπληξη της Τσεχίας, η οποία πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά της Βικτόρια, αποκλείοντας τους «οικοδεσπότες».

Ο άσος των Σικάγο Μπουλς διαμόρφωσε το τελικό 103-101 επί του Καναδά, στα ημιτελικά, και οδήγησε την Τσεχία στην καταληκτική αναμέτρηση του τουρνουά, όπου απέναντι στο νικητή του ζευγαριού Ελλάδα-Τουρκία (4/7, 2:35)  θα διεκδικήσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Μυθική εμφάνιση από τον Μπλέικ Σιλμπ με 31 πόντους, ενώ ο ήρωας των Τσέχων Τόμας Σατοράνσκι τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 5 ασίστ. Ο Όντρεϊ Μπάλβιν κυριάρχησε στις ρακέτες με 14 πόντους και 19 ριμπάουντ. Από τον Καναδά, ο Αρ Τζέι Μπάρετ είχε 23 πόντους, ο Άντριου Γουίγκινς 22 και ο Νίκεϊλ Αλεξάντερ-Γουόκερ 21, ενώ ο Τρέι Λάιλς αστόχησε στο δίποντο στην εκπνοή, που θα έστελνε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Η Τσεχία βρήκε ψυχολογία μέσα από τη δυναμική εκκίνηση της στο πρώτο δεκάλεπτο και την εξαιρετική άμυνα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, όταν κράτησε τους Καναδούς κάτω από τους 20 πόντους, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +8 (44-52) και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο + 7 (60-67). Ωστόσο, στον… επίλογο του αγώνα, τα λάθη και οι κακές επιλογές της Τσεχίας στην περιφερειακή άμυνα βοήθησαν τον Καναδά να ανατρέψει διαφορά 9 πόντων (85-94) στα τελευταία 44 δευτερόλεπτα του αγώνα και να στείλει το ματς στην παράταση (94-94), μετά από τρίποντο του Άντριου Γουίγκινς. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, πάντως, η Τσεχία δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και με οδηγό τον Σατοράνσκι, πήρε πανηγυρική πρόκριση για τον μεγάλο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 27-29, 44-52, 60-67, 94-94 κ.α., 101-103 παρ.

Οι συνθέσεις:

ΚΑΝΑΔΑΣ (Νερς): Αλεξάντερ-Γουόκερ 21 (2), Μπάρετ 23 (2), Μπένετ, Ντορτ 6 (1), Τζόζεφ 3, Λάιλς 10, Μέλντερ, Νίκολσον 10, Πάουελ 6 (1), Γουίγκινς 22 (2)

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Αούντα 16, Μπάλβιν 14, Μπόχατσικ 7 (1), Πέτερκα 3, Σατοράνσκι 18 (3), Σιλμπ 31 (7), Σενχάλ, Σιρίνα 6 (2), Βέσελι 8, Βιοράλ

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Εκτός και ο Λεσόρ

Εκτός και ο Λεσόρ με Περιστέρι. Ο Ματίας Λεσόρ έμεινε τελευταία στιγμή εκτός από τον αγώνα…