Κεντρική Διεθνή Μπάγερν – Λούντβιγκσμπουργκ 82-73: Στους τελικούς ο Τρινκέρι

Μπάγερν – Λούντβιγκσμπουργκ 82-73: Στους τελικούς ο Τρινκέρι

djedovic

Στους τελικούς της γερμανικής λίγκας είναι η Μπαγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε με 82-73 της Λούντβιγκσμπουργκ και έκανε το 3-1 στην σειρά των ημιτελικών. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι αν και είχε διψήφιο προβάδισμα από το ημίχρονο μπήκε στην τέταρτη περίοδο με το παιχνίδι στα ίσα (57-57), ωστόσο εκεί ήταν καταιγιστική και με επιμέρους 25-16 πήρε την πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ της Μπάγερν ήταν ο Αμέιζ, ο οποίος 16 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Τζέιμς Γκιστ με 11 πόντους και 4 σκουπίδια, ενώ κοντά στο νταμπλ νταμπλ έφτασε ο Τζόσουα Τζόνσον με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο ΜακΛίν, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους, ενώ κατέβασε και 4 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν επίσης και οι Μπαρτόλο και Χουλς, έχοντας από 10 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 41-43, 57-57, 82-73