Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Περιστέρι 66-83: «Κυανοκίτρινο» πάρτι στην Πάτρα

Προμηθέας – Περιστέρι 66-83: «Κυανοκίτρινο» πάρτι στην Πάτρα

prom peristeri ford

Το Περιστέρι έκανε την έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής των προημιτελικών του Πρωταθλήματος κάνοντας το μπρέικ στην σειρά με τον Προμηθέα επικρατώντας με 83-66. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχτισε διψήφιες διαφορές και βρήκε λύσεις όταν ο Προμηθέας πλησίασε φτάνοντας σε μια πολύ σπουδαία νίκη.

O Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους με καλάθι του Αγκμπελίζ (9-3). Το Περιστέρι απάντησε με 8-0 σερί και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Γκουτιέρεζ και καλάθι του Πέτεγουεϊ. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια κατάφερανα να χτίσουν διαφορά 8 πόντων με τρίποντο του Κρόκετ (13-20) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-24.

Ο Προμηθέας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια δύο λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου με τον Γκραντ (26-26), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν του έδωσαν την ευκαιρία να πάρει κεφάλι. Μάλιστα στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και με το σκορ στο 30-31, έτρεξαν επιμέρους 12-1 φτάνοντας σε διψήφια επίπεδα την διαφορά (31-43) με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 34-43 με έμμεσο τρίποντο του Γκραντ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με τους Κυανοκίτρινους να διατηρούν το προβάδισμα τους πότε λίγο πάνω πότε λίγο κάτω από τους δέκα πόντους για αρκετή ώρα. Η διαφορά έφτασε στους 11 με τρίποντο του ΜακΛίν (44-55), με τους Πατρινούς να απαντούν με τους Αγραβάνη και Γκραντ μειώνοντας στους 6 (49-55).Ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει μέχρι και στους 4 πόντους (53-57) με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 53-60 με τρίποντο του ΜακΛίν.

Η τέταρτη περίοδος ήταν υπόθεση του Βαγγέλη Μάντζαρη. Ο πρώην γκαρντ του Προμηθέα πήρε φωτιά στο «Δ.Τόφαλος» και με τρία συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να πάει και πάλι το Περιστέρι στο +12 (57-69). Οι Πατρινοί έφτασαν και πάλι στις δύο κατοχές το παιχνίδι με τους Αγραβάνη και Γκραντ (66-71), ωστόσο η ομάδα του Μανωλόπουλου δεν επέτρεψε περαιτέρω μείωση του σκορ και έφτασε στην νίκη με το τελικό 66-83

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-43, 53-60, 66-83