Κεντρική Γυναίκες Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-73: Με… μαχητική ψυχή

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-73: Με… μαχητική ψυχή

panathinaikos 2 scaled e1621701607769 820x490 1 jpg

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» με 76-73 του Ολυμπιακού και έφερε τη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών στα ίσα. Οι «πράσινες» βρέθηκαν να χάνουν με 18 πόντους, αλλά κατάφεραν να κάνουν μία σπουδαία ανατροπή και να πάρουν τη νίκη. Πλέον, όλα θα κριθούν στο ΣΕΦ στον τελευταίο τελικό του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα μικρό προβάδισμα (6-4). Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και με 8-4, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 7-0 κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (8-11). Σ΄εκείνο το σημείο, όμως, η Ντέιβις αναγκάστηκε να πάει στον πάγκο, καθώς χρεώθηκε και με το δεύτερο της φάουλ.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί 5-0 και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (13-11). Το ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε, δίχως καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (15-14). Η Αγγελική Νικολοπούλου πήρε το όπλο της και με πέντε σερί πόντους έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (18-22). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τις «ερυθρόλευκες», αλλά οι «πράσινες» έμειναν σε απόσταση αναπνοής (20-22).

Ο Ολυμπιακός «βομβάρδιζε» έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ενώ οι «ερυθρόλευκες» έπαιρναν συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και δεύτερες επιθέσεις, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους οχτώ πόντους (20-28). Η ομάδα του Παντελάκη ήταν κυρίαρχη στο παρκέ και εκτόξευσε τη διαφορά στους 12 πόντους (22-34). Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και οι φιλοξενούμενες φυσικά το εκμεταλλεύτηκαν (24-38).

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν «άφαντος». Σε άμυνα και επίθεση δεν έδειχνε ικανός να φανεί ανταγωνιστικός και ο Ολυμπιακός συνεχώς ανέβαζε τον δείκτη της διαφοράς (33-49). Mέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και το πρώτο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες μπροστά με 51-33! Ξεχώρισαν οι Νικολοπούλου και Σταμάτη, που είχαν από 11 πόντους.

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και έριξε τη διαφορά, αλλά η Αλεξανδρή με μεγάλο τρίποντο έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (42-54). Η Μόργκαν ήταν εξαιρετική σ΄αυτό το διάστημα και με 10 πόντους έδινε το σύνθημα της αντεπίθεσης για τον Παναθηναϊκό (46-56).

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς, αλλά και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες σ΄αυτό το τρίτο δεκάλεπτο (46-58). Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (50-60), αλλά οι ερυθρόλευκες με την εκπληκτική Φοντέιν άντεξαν στην πίεση (50-62).

Η Μόργκαν και η Διέλλα πήραν από το χεράκι το «τριφύλλι» και μ΄ένα μεγάλο τρίποντο της τελευταίας η διαφορά έπεσε στους 9 (54-63).  Η Αμερικανίδα γκαρντ συνέχισε το ρεσιτάλ της και μόνη της έβαλε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι της διεκδίκησης της νίκης (59-63). Η Ελένη Καπογιάννη άλλαξε την άμυνα της σε ζώνη και αυτό έφερε την επιστροφή του τριφυλλιού (59-63).

Η Μόργκαν σκόραρε και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και μείωσε σε 63-61, ενώ η Μούλη έφερε το ματς στα ίσια ύστερα από εξαιρετική πάσα της Λύμουρα (63-63). Η Ντέιβις έδωσε μεγάλη ανάσα στις ερυθρόλευκες, που βρήκαν σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (63-65), αλλά η απάντηση της Μούλης ήταν άμεση (65-65). Η ολική ανατροπή έγινε 7,30′ πριν το τέλος με καλάθι της Ριντ (67-65).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», με τον Παναθηναϊκό να έχει τα ηνία του σκορ (69-67). Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου μ΄ένα μεγάλο καλάθι έφερε το ματς στα ίσια, ενώ η Φοντέιν έβαλε μπροστά την ομάδα του Πειραιά (69-71). H Διέλλα απάντησε και με δικό της τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο τριφύλλι (72-71).

Η Λύμουρα 1,40′ πριν το τέλος πέτυχε μεγάλο καλάθι και έδωσε αέρα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό (74-71). H Κόστοβιτς 1,24′ μείωσε άμεσα σε 74-73, αλλά η Ριντ 55” πριν το τέλος έκανε το 76-73, με την Σταμάτη στη συνέχεια να αστοχεί σε τρίποντο. Η Ριντ αστόχησε 16,2” πριν το φινάλε και ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το τέταρτο ομαδικό 2,2” πριν το τέλος στη Νικολοπούλου. Η Τσόρι Ντέιβις πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά αστόχησε και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 76-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 42-54, 59-63, 76-73
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19 (10ριμπ.), Μόργκαν 26 (2), Χελιώτη, Μούλη 8, Λύμουρα 5 (1), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6 (2), Ζιάκα, Σκουμπάκη, Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 7. Σταμάτη 11 (1), Αλεξανδρή 10 (2), Φοντέιν 14 (1), Νικολοπούλου 11 (6ριμπ.), Κουκή, Παπαμαρκάκη, Κόστοβιτς 13 (12ριμπ.), Παντέλη, Ντέιβις 7