Κεντρική Διεθνή Νταρουσάφακα – Φενέρμπαχτσε 79-98: Με… σκούπα στα ημιτελικά

Νταρουσάφακα – Φενέρμπαχτσε 79-98: Με… σκούπα στα ημιτελικά

fener scaled

Η Φενέρμπαχτσε 48 ώρες μετά το παραλίγο κάζο από την Νταρουσάφακα με το επικό comeback από το -8 σε 20”, ήταν σοβαρή στο δεύτερο παιχνίδι και με την νίκη της με 98-79 καθάρισε την πρόκριση στα ημιτελικά της τουρκικής λίγκας. Η ομάδα του Κοκόσκοφ είχε το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, και με σοβαρότητα στην τέταρτη περίοδο και επιμέρους 22-9 πήρε την νίκη.

Κορυφαίος της Φενέρμπαχτσε ήταν ο Μελίχ Μαχμούτογλου, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους. Από κοντά και ο Νάντο Ντε Κολό ο οποίος σκόραρε 26 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Μπαρτέλ (12π) και Μπιμπέροβιτς (10π).

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκούλεϊ, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, με τον Οζντεμίρογλου να ακολουθεί με 16. Η Φενέρμπαχτσε στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή της σειράς Καρσίγιακα Τουρκ Τέλεκομ, η οποία είναι στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 46-53, 70-76, 79-98