Κεντρική Διεθνή Νίζνι – Σαραγόσα 78-86: O Ένις εκτέλεσε την οικοδέσποινα

Νίζνι – Σαραγόσα 78-86: O Ένις εκτέλεσε την οικοδέσποινα

ennis

Στον ημιτελικό του Basketball Champions League είναι η Σαραγόσα, η οποία επικράτησε με κόντρα στην οικοδέσποινα του Final 8 Νίζνι. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία στο πρώτο μέρος, με τους Ισπανούς να φτάνουν μέχρι και σε διψήφιες διαφορές στην επανάληψη και να αντέχουν στο φινάλε παίρνοντας την νίκη.

Στο πρώτο μέρος οι οικοδεσπότες έχοντας και την στήριξη του κόσμου τους ήταν ελαφρώς καλύτεροι και είχαν σταθερά μικρά προβαδίσματα. Η μέγιστη τιμή του προβαδίσματος των Ρώσων ήταν οι 8 πόντοι λίγο μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (33-25), με τους Ισπανούς να καταφέρνουν να πάνε στα αποδυτήρια με το παιχνίδι στον πόντο (42-41).

Η Σαραγόσα ανέβασε την απόδοση της στην επανάληψη και κατάφερε να πάει την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων στην τρίτη περίοδο (55-64), με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 58-66. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι τους 11 πόντους (60-71), με την Νίζνι να τρέχει σερί 6-0 με τον Μπαμπούριν μειώνοντας στους 5 πόντους (66-71).

Η Νίζνι μείωσε στους τρεις λίγο αργότερα (68-71) με την Σαραγόσα να απαντά με δικό της σερί 5-0 πηγαίνοντας πάλι στο +8 την διαφορά (68-76). Στα επόμενα λεπτά η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ των 8 και πέντε πόντων υπέρ των Ισπανών,  με τον Σέπερντ να μειώνει στους τρεις με έμμεσο τρίποντο ενάμισι λεπτό πριν το τέλος (78-81). Ο Σέπερντ έχασε και λέι απ και τρίποντο με την Σαραγόσα να φτάνει στην νίκη με το τελικό 78-86.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 42-41, 58-66, 78-86