Κεντρική A2 Ισοπεδωτικός Ολυμπιακός, διέλυσε την Δάφνη Δαφνίου

Ισοπεδωτικός Ολυμπιακός, διέλυσε την Δάφνη Δαφνίου

Η Δάφνη Δαφνίου ήταν η ομάδα που πλήρωσε την ήττα του Ολυμπιακού από τον Αμύντα στον Υμηττό. Οι Ερυθρόλευκοι με μια απίστευτη εμφάνιση διέλυσαν τους αντιπάλους τους με 77-42 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης. Ο νεαρός παίκτης τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, γεμίζοντας την στατιστική του με ακόμα 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από κοντά και ο Ιωσήφ Κολοβερός, ο οποίος είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη έδωσε το στίγμα του τι πρόκειται να συμβεί στην αναμέτρηση από την πρώτη κιόλας περίοδο (19-9), ενώ στην δεύτερη ήταν πραγματικά απολαυστική τρέχοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 28-5 (!), για να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 33 πόντων (47-14).

Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Πειραιώτες να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι και να ανεβάζουν την διαφορά στους 40 πόντους στην τρίτη περίοδο (65-25). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατέβασε στροφές με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν κάπως την διαφορά για το τελικό 77-42.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 47-14, 65-25, 77-42