Κεντρική Διεθνή Χάποελ Γκιλμπόα – Μακάμπι 65-67: Δύσκολο «διπλό» με Ουίλμπεκιν

Χάποελ Γκιλμπόα – Μακάμπι 65-67: Δύσκολο «διπλό» με Ουίλμπεκιν

wilbekin

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δυσκολεύτηκε πάρα πολύ ωστόσο κατάφερε να αποδράσει  με το «διπλό» από την έδρας της Χάποελ Γκιλμπόα επικρατώντας με 67-65. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε πολλές απουσίες λόγω της κατάστασης που επικρατεί στο Ισραήλ, ωστόσο κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Συγκεκριμένα, η Μακάμπι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο και στην αρχή της τέταρτης χτίζοντας διαφορά 14 πόντων (51-65), και άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων παίρνοντας την νίκη.

Κορυφαίος για την Μακάμπι ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 23 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Άντε Ζίζιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους. Για τους γηπεδούχους  ξεχώρισε ο Κέρι Μπλακσίαρ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-36, 45-50, 65-67