Κεντρική Basket League Αγώνες AEK – Παναθηναϊκός 92-80: Κιτρινόμαυρη ισοφάριση

AEK – Παναθηναϊκός 92-80: Κιτρινόμαυρη ισοφάριση

gkikas

Η ΑΕΚ έκανε το 1-1 στην σειρά των ημιτελικών της Basket League κόντρα στον Παναθηναϊκό επικρατώντας με 92-80 στο δεύτερο παιχνίδι. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου παρότι βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα στην τρίτη περίοδο, και με μεγάλα σουτ στην τέταρτη έφτασε στην νίκη.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν στο ξεκίνημα του το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τρεις με καλάθι του Γιάνκοβιτς (9-6) και τον Παναθηναϊκό να απαντά με τους Παπαπέτρου και Σαντ Ρος (9-10). Η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει με 7 πόντους με λέι απ του Ζήση τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (19-12), τρέχοντας επιμέρους σκορ 10-2.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στην συνέχεια και κατάφερε να τρέξει σερί 12-0 περνώντας μπροστά με 5 (19-24). Ο Μέικον έβαλε τέλος στο Πράσινο σερί με έμμεσο τρίποντο (22-24) με τοιν Παπαπέτρου να διαμορφώνει το 22-26 του δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός πατούσε εμφανώς καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και αργά και σταθερά κατάφερε και ανέβασε την διαφορά. Αρχικά κυμαινόταν μεταξύ δύο και τριών κατοχών, με τον Γόντικα να μειώνει σε 30-36 με εύστοχο δίποντο. Σε εκείνο το σημείο μετά από ένα επιθετικό φάουλ του νεαρού και την έντονη αντίδραση του Βαγγέλη Αγγέλου, η ΑΕΚ έχασε το μυαλό της με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να τρέξει 9-0 σερί φτάνοντας στο +15 (30-45). Η ΑΕΚ αντέδρασε στα τελευταία λεπτά και με δικό της 9-0 σερί μείωσε πάλι στους 6 (39-45) με τον Γουάιτ να διαμορφώνει το 39-47 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ισορρόπησε αρκετά και πάλι με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί μεν το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει από τις δύο κατοχές. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι με έμμεσο τρίποντο του Μέικον (47-49), με το Τριφύλλι να πηγαίνει ξανά στο +6 με τον Σαντ Ρος (50-56). Η ΑΕΚ πέτυχε δύσκολα καλάθια με τους Γκίκα και Κατσίβελη και κατάφερε να τρέξει επιμέρους 12-2 για να περάσει μετά από πολύ ώρα μπροστά με 4 πόντους (62-58). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 5-0 για να περάσει και πάλι μπροστά (62-63), με το σκορ της περιόδου να είναι 64-65.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με την ΑΕΚ να καταφέρνει να ξεφύγει ξανά με 6 πόντους με καλάθι του Γκίκα και τρίποντο του Μέικον (74-68). Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπρέι, με την ΑΕΚ να απαντάει με δικό της 5-0 για το 79-73. Η ΑΕΚ με τρίποντο του Ζήση και βολές του Ματσιούλις κατάφερε να φτάσει την διαφορά στους 10 πόντους 2’20” πριν το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει με τρίποντο του Παπαπέτρου (85-78). Ο Λοτζέσκι ενάμισι λεπτό πριν το τέλος ευστόχησε και αυτός από την περιφέρεια με την ΑΕΚ να φτάνει στην νίκη με το τελικό 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 64-65, 92-801 18 scaled 2 15

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…