Κεντρική Basket League AEK – Παναθηναϊκός 71-78: Στους τελικούς με σούπερ Παπαπέτρου

AEK – Παναθηναϊκός 71-78: Στους τελικούς με σούπερ Παπαπέτρου

papapetrou

Στους τελικούς της Basket League είναι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 78-71 της ΑΕΚ στον τέταρτο μεταξύ τους ημιτελικό. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο με ηγέτη τον αρχηγό του, Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους στην τέταρτη περίοδο έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη-πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 5 πόντους μετά από τρία λεπτά αγώνα (4-9) με τους Ματσιούλις και Μορέιρα να μειώνουν στον πόντο. Η ΑΕΚ μετά από δύο λεπτά ανομβρίας και για τις δύο ομάδες κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με βολές του Μέικον (10-9), με τον Ματσιούλις να απαντάει με τρίποντο στο καλάθι του Μήτογλου (13-11). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 6-0 περνώντας μπροστά με 4 πόντους (13-17) με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 15-19.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμα του αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει. Η μέγιστη διαφορά του Τριφυλλιού ήταν οι έξι πόντοι μετά από καλάθι του Μπέντιλ (21-27) με την ΑΕΚ να απαντάει και να μειώνει στο καλάθι με συνεχόμενα τρίποντα του Μέικον (27-29). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί ξανά με έξι μετά από βολές των Παπαπέτρου και Σαντ Ρος (29-35), με την ΑΕΚ να τρέχει στο φινάλε επιμέρους 11-3 για να περάσει μπροστά με συνεχόμενα τρίποντα του Λοτζέσκι (40-38).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στην επανάληψη με το επιθετικό παιχνίδι να δίνει την θέση του στις σκληρές άμυνες και το παιχνίδι να κρέμεται από μια κλωστή. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4 πόντος με καλάθι του Γιάνκοβιτς (47-43), για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός με 6-0 σερί παίρνοντας κεφάλι (47-49). Η ΑΕΚ απάντησε στο τελευταίο ενάμισι λεπτό με 8-0 σερί κλείνοντας την περίοδο με αέρα έξι πόντων (55-49).

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει αέρα 9 πόντων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τρίποντο του Μέικον (58-49) με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με σερί 5-0 μειώνοντας στους 4 πόντους (58-54). Η ΑΕΚ απάντησε με τους Ματσιούλις και Λοτζέσκι (63-54), με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με ένα κρεσέντο του Παπαπέτρου και ένα καλάθι του Χαζόνια (63-63) πέντε λεπτά πριν το τέλος.

O Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την ανατροπή με τρίποντο του Μήτογλου και καλάθι του Χεζόνια περνώντας μπροστά με 5 πόντους (64-69). Ο Μήτογλου με βολές έκανε το 64-71 με τον Ζήση να μειώνει με μεγάλο τρίποντο για την ΑΕΚ (67-71). Ο Παναθηναϊκός με καλάθια των Παπαπέτρου και Χεζόνια πήγε στο +8 (67-75) και έφτασε στην νίκη με το τελικό 71-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78