Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 74-61: Πάνγκος και άμυνα «σκότωσαν» τους Καταλανούς

Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 74-61: Πάνγκος και άμυνα «σκότωσαν» τους Καταλανούς

kevin pangos zenit st petersburg eb20 4 scaled

Σε πέμπτο παιχνίδι στην Βαρκελώνη θα κριθεί η σειρά της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με την Μπαρτσελόνα, αφού η ρωσική ομάδα επικράτησε με 74-61 στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βραχυκύκλωσε τους Καταλανούς, οι οποίοι έβλεπαν το καλάθι πάρα πολύ δύσκολα, σκόραραν μόλις 26 πόντους στο ημίχρονο και δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Αντίθετα, η Ζενίτ είχε σε πολύ καλή μέρα τον Κέβιν Πάνγκος (22π, 8 ασ.) αλλά και των πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ (38-22) και κατάφερε αρκετά εύκολα να κάνει το 2-2.

Η Ζενίτ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με αφετηρία την άμυνα της κατάφερε να χτίσει σημαντική διαφορά. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κατάφερε να περιορίσει την Μπαρτσελόνα σε μόλις πέντε πόντους στο πεντάλεπτο (13-5), ενώ ο Πόιθρες με συνεχόμενα καλάθια λίγο αργότερα πήγε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (19-9). Η Ζενίτ συνέχισε να κυριαρχεί και έκλεισε την πρώτη περίοδο με αέρα 12 πόντων (25-13).

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να βάζουν καλάθι με το… σταγονόμετρο. Η Μπαρτσελόνα βελτίωσε την άμυνα της και κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τον Καλάθη (32-24). Η Ζενίτ απάντησε με τους Πάνγκος και Μπάρον (36-24), με τον πρώην αρχηγό του Παναθηναϊκού να διαμορφώνει το 36-26 του ημιχρόνου.

Η προβληματική επιθετική εικόνα της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με την Ζενίτ όχι μόνο να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα της αλλά να το ανεβάζει διαρκώς. Στο τρίτο δεκάλεπτο απόλυτος πρωταγωνιστής της ομάδας του Πασκουάλ ήταν ο Κέβιν Πάνγκος, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους πήρε την διαφορά στους 16 πόντους για τ ην Ζενίτ (44-28).

Η Μπαρτσελόνα μείωσε στους 12 με τον Μπολμάρο (47-35), ωστόσο αρχικά ο Μπλακ και εν συνεχεία ο Πάνγκος με νέο ξέσπασμα έστειλαν την διαφορά στους 19 (55-36), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 58-38. H Μπαρτσελόνα κατάφερε με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Καλάθη να τρέξει επιμέρους 13-5 να μειώσει στους 12 (63-51), με τους Ρώσους να απαντάνε με 4-0 σερί για να πάνε πάλι στο +16 (67-51). Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δεν κατάφερε να διεκδικήσει πραγματικά την νίκη με το τελικό σκορ να είναι  74-61.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 36-26, 58-38, 74-61