Κεντρική Διεθνή Ρεάλ Μαδρίτης – Μπανταλόνα 101-92: Νικηφόρο ντεμπούτο για Πουαριέ

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπανταλόνα 101-92: Νικηφόρο ντεμπούτο για Πουαριέ

poirier1 jpg

Ο Βενσάν Πουαριέ έκανε ιδανικό ντεμπούτο με την φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, αφού η ομάδα του Λάσο κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπανταλόνα επικρατώντας με 101-92. Οι Μαδριλένοι αν και κυνηγούσαν στο σκορ για τρεις περιόδους ήταν εξαιρετικοί στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους 36-20 έφτασαν στην νίκη.

Για τους νικητές που είχαν πολυφωνία στην επίθεση, εφτά παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γιούλ να ηγείται με 15 πόντους, και τους Γκαρούμπα και Κάρολ να ακολουθούν με 14 και 13 αντίστοιχα. Από δώδεκα είχαν Αμπάλδε και Ταβάρες, με τους Λαμπροβίτολα και Κοζέρ να προσθέτουν από 10.

Ο Πουαριέ από την πλευρά του ήταν αρκετά θετικός στο ντεμπούτο του, αφού είχε 9 πόντους με  3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και  0/1 βολές, ενώ μάζεψε ακόμα και 5 ριμπάουντ σε περίπου 15 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 44-47, 65-72, 101-92