Κεντρική Basket League Αγώνες Περιστέρι – Λάρισα 80-56: «Καθάρισε» σε έξι λεπτά

Περιστέρι – Λάρισα 80-56: «Καθάρισε» σε έξι λεπτά

peristeri larisa mantzarhs scaled

Το Περιστέρι αναδείχθηκε νικητής στην επανάληψη του αγώνα με την Λάρισα επικρατώντας με 80-56 των Θεσσαλών στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλο το πρώτο μέρος με τους Θεσσαλούς να παθαίνουν μπλακ άουτ στην τρίτη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 16-0 και καθάρισαν το παιχνίδι.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 7-2 με καλάθι του Κρόκετ, με την Λάρισα να απαντά με συνεχόμενα καλάθια του Μούρτου μειώνοντας στον πόντο (9-8). Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τους Κυανοκίτρινους να διατηρούν προβάδισμα μιας με δύο κατοχές. Το Περιστέρι έφτασε μέχρι και στο +7 με βολές του Τσαϊρέλη (20-13) με τους Θεσσαλούς να απαντούν με σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο για το 20-20 του δεκαλέπτου.

H Λάρισα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με βολές του Γουάσινγκτον στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (20-22), με το Περιστέρι να απαντά με 6-0 σερί (26-22). Οι Θεσσαλοί απάντησαν με δικό τους 8-0 σερί περνώντας μπροστά με 4, ενώ λίγο αργότερα ο Παπαδάκης τους έδωσε αέρα 5 πόντων (27-32). Το Περιστέρι έφερε το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα με καλάθι του Σαλούστρου (33-33), πέρασε μπροστά ξανά με τρίποντο του Φορντ (38-35), με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 39-35.

Το Περιστέρι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στην τρίτη περίοδο και σε συνδυασμό με την επιθετική δυστοκία της Λάρισας η διαφορά ανέβαινε διαρκώς. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 16-0 στα έξι πρώτα λεπτά της επανάληψης εκτοξεύοντας την διαφορά στους 20 πόντους (55-35). Οι θεσσαλοί έσπασαν το ρόδι με βολές του Χάγκινς μετά από περισσότερα από έξι λεπτά (55-37), και μείωσε στους 15 με τρίποντο του Γουάσινγκτον (55-40). Οι θεσσαλοί δεν κατάφεραν να μειώσουν περαιτέρω με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 63-44. Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τους Κυανοκίτρινους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 80-56.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56