Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Χίμκι 82-75: Φινάλε με νίκη για τους Πειραιώτες

Ολυμπιακός – Χίμκι 82-75: Φινάλε με νίκη για τους Πειραιώτες

span scaled

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις του στην φετινή Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός; επικρατώντας με 82-75 της Χίμκι στο ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες είδαν τον Βασίλη Σπανούλη να δίνει τον τόνο στην πρώτη περίοδο μοιράζοντας την μια ασίστ μετά την άλλη, βρήκαν λύσεις όταν πλησίαζαν οι Ρώσοι και έφτασαν σε μια σχετικά ξεκούραστη νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους Ρώσους να προηγούνται με τρίποντο του Κάρασεφ (4-7) και τον Ολυμπιακό να απαντά με τους Βεζένκοφ και Χαραλαμπόπουλο (8-7). Η Χίμκι έτρεξε σερί 6-0 στην συνέχεια (8-13) με τον Ολυμπιακό να απαντά με τους Έλις και Βεζένκοφ (14-13). Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 πόντους με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου λίγο αργότερα (19-13) με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (24-18), στο οποίο ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε ρεσιτάλ με 6 τελικές πάσες.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη στην δεύτερη περίοδο (29-18). Η Χίμκι αντέδρασε στην συνέχεια και αργά και σταθερά κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον ΜακΚόλουμ. Μάλιστα, με βολές του Αμερικανού κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (35-36). Λίγο αργότερα ο Πονκρασόφ έδωσε αέρα 4 πόντων στην Χίμκι (37-41) με τους Σλούκα και Κουφό να σκοράρουν πέντε αναπάντητους πόντους για το 42-41 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και να έχουν κάθε μια τα νεκρά της διαστήματα. Αρχικά το πρόβλημα το είχε η Χίμκι με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την διαφορά του στους 8 πόντος με 7-0 σερί (49-41). Η Χίμκι βρήκε σκορ στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι με έμμεσο τρίποντο του Κάρασεφ (52-50). Ο Ολυμπιακός απάντησε  με συνεχόμενες βολές και καλάθι του ΜακΚίσικ (59-53), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 63-55 με buzzer beater του Πρίντεζη.

Η τέταρτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη με τον Ολυμπιακό να διατηρεί σταθερά την διαφορά μεταξύ 8 και 12 πόντων. Ο Γιώργος Πρίντεζης με το πρώτο του τρίποντο ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους 13 πόντους, (79-66), με τους Ρώσους να απαντάνε με 7-0 σερί κατεβάζοντας την στους 6 (79-73). H Χίμκι δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο με τον Ολυμπιακό να παίρνει την νίκη με το τελικό 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-41, 63-55, 82-75