Κεντρική Διεθνή Μπασκόνια-Μπούργος 83-94: Τεράστιο «διπλό» με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο

Μπασκόνια-Μπούργος 83-94: Τεράστιο «διπλό» με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο

burgos baskonia scaled

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Μπούργος επικρατώντας με 94-83 της Μπασκόνια μέσα στη Βιτόρια. Οι Βάσκοι πήγαιναν μαζί στο σκορ με τους φιλοξενούμενους σε όλο το πρώτο μέρος, ωστόσο ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα και επιμέρους 12-32 στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για να δώσει διαφορά ασφαλείας και τελικά την νίκη στην Μπούργος.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Κράβιτς έχοντας 20 πόντους, με τον Μπενίτε να ακολουθεί με 17. Παράλληλα, στους 16 σταμάτησε ο Ριβέρο, ο οποίος είχε και 7 ριμπαόυντ, ενώ πολύ καλός ήταν ο Ρένφρο με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για την Μπασκόνια, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους  Βιλντόζα (πρόβλημα στο πόδι), Σεντεκέρσκις (κορονοϊός) και Τζεκίρι (πρόβλημα στο γόνατο), ξεχώρισαν οι Γκεντράιτις και Πίτερς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 46-42, 58-73, 83-94